Dagens PS

Insiderhärvan på Ica – här är hovrättens dom

Ica
Nu har hovrätten meddelat dom i Ica-härvan, som kallats Sveriges största insidermål. (Foto: TT/montage)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 19 juni 2025Publicerad: 19 juni 2025

I stora drag fastställer Svea hovrätt tingsrättens tidigare dom mot Ica-handlarna i det som kallats Sveriges största insidermål.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Totalt har 18 personer stått åtalade i Ica-härvan, som även involverade sju bolag.

I början av december 2023 dömde Stockholms tingsrätt tre av de inblandade Ica-handlarna till fängelse. Det hårdaste fängelsestraffet som utdömdes var tre år och två månaders fängelse men där hade åklagaren yrkat på fyra års fängelse.

Läs mer: Härvan: Fängelse och näringsförbud Dagens PS

Så gick Ica-handlarnas insiderbrott till

Upprinnelsen till skandalen var ett kommande bud på aktierna i Ica Gruppen som misstänktes ha läckt från en dåvarande ledamot i styrelsen för Ica-handlarnas förbund.

Den då icke offentliga informationen om att avnotera aktien ska ha spridits till de tilltalade, som såg en chans att tjäna en hacka på insiderinformationen då aktien senare började rusa på börsen.

Den i tingsrätten fällda Ica-handlaren, som även fick fem års näringsförbud, uppgavs ha tjänat tio miljoner kronor på aktiehandel baserad på ovan nämnda insiderinformation.

Två andra handlare dömdes till fängelse varav den ena även fick näringsförbud. I det ena fallet låg tingsrättens dom på ett år och åtta månaders fängelse. Den andra handlaren dömdes till ett år och två månader i fängelse.

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

För många IT-projekt misslyckas – här är misstagen du måste undvika

22 maj 2025

Båda parter överklagade tingsrättens dom

ANNONS

Övriga som fälldes av Stockholms tingsrätt i insiderhärvan dömdes till villkorliga domar, antingen med samhällstjänst eller böter, medan två personer helt friades från åtalspunkterna.

Både åklagaren och de dömda överklagade Stockholms tingsrätts dom.

I hovrättens dom, som meddelats i dag, torsdag, frikänns två tidigare fällda helt.

För fyra andra skärpts däremot påföljderna. Fem inblandade ska avtjäna fängelse på mellan ett och två år.

Hårdast dömda Ica-handlaren får strafflindring

Svea hovrätt mildrar dock fängelsedomen för den som fick längsta fängelsestraffet i tingsrätten med hänvisning till den tilltalades ålder och straffvärde.

Överlag delar hovrättens tingsrättens slutsatser i målet.

“Hovrätten har på ett övergripande plan i princip delat tingsrättens bedömningar, bland annat när det gäller slutsatsen att omständigheterna kring den åtalade aktiehandeln framstår som mycket besvärande för de tilltalade. Hovrätten kommer dock till andra slutsatser än tingsrätten när det gäller några av de tilltalade”, säger hovrättsrådet Håkan Sellman i ett pressmeddelande.

Fällda handlare kan förlora sina butiker

ANNONS

Så här kommenterar Ica-handlarnas förbund hovrättsdomen:

“Att sex Ica-handlare döms för insiderbrott är mycket allvarligt. Det har varit en lång och krävande process som påverkat hela Ica och vårt anseende. När domarna vunnit laga kraft är vi angelägna om att slutföra hanteringen i vår ansvarsnämnd”, säger Göran Blomberg, vd för Ica-handlarnas förbund.

Icas ansvarsnämnd kan i särskilda fall meddela erinran, varning eller fråntagande av medlemskap i Ica-handlarnas förbund. Medlemskap är ett krav för att få driva en Ica-butik.

Hovrättens dom vinner laga kraft efter den 17 juli under förutsättning att överklagan till Högsta domstolen ej sker.

Läs mer: Åtalad Ica-handlare chockar bankman Dagens PS

Läs vidare: Tio Ica-handlare inblandade i insiderhärva Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS