Vit diamant skapar fred och miljonvinster

diamant
"The Light of Peace Diamond" är en diamant med makt nog att göra skillnad. (Foto: Christie's)
Jennie Nysted
Jennie Nysted
Uppdaterad: 18 maj 2023Publicerad: 16 maj 2023

Kan en diamant främja fred? Svaret är faktiskt ja, om den genererar tillräckligt mycket pengar i välgörenhet. Något som måste sägas om “The Light of Peace Diamond”, som tillsammans med flera andra magnifika juveler går under klubban i sommar.

Diamanter kan förstås inte köpa fred.

Däremot har de historiskt sett ofta agerat symboler i fredens namn och återkommande samlat in pengar till välgörenhet.

Magnifika diamanter till salu

Ett skolexempel på denna altruism är “The Light of Peace Diamond”, tidigare känd som “Zale Light of Peace”.

En intagande, päronformad pjäs om 130 karat som utgör paradnumret vid Christie’s auktion “Magnificent Jewels” i sommar, där tanken är att delar av intäkterna ska gå till välgörenhet, rapporterar Robb Report.

Närmare bestämt ett organ inom FN hjälper och skyddar flyktningar, vilket i det här fallet kan göra skillnad.

Om allt går vägen kan denna magnifika pjäs dra in en ansenlig summa till krigets offer. (Foto: Christie’s)

Kan dra in 155 miljoner

Sannolikt är nämligen att “The Light of Peace Diamond” ensam drar in mellan 10 miljoner och 15 miljoner dollar, motsvarande 100 till 155 miljoner kronor på Christie’s, vilket borgar för en saftig donation.

Utöver “The Light of Peace Diamond” söker också ett ett antal andra unika stenar från privata samlingar nya ägare. Däribland juveler från Cartier,  Harry Winston och juvelhuset Tiffany & Co. Även dessa objekt som kräver sin plånbok, även om de inte kommer upp i samma höjder som “The light of Peace Diamond”.

“Magnificent Jewels” går av stapeln på auktionshuset Christie’s i New York den 7 juni.

Vill du läsa mer om unika samlarobjekt ? Så här enkelt skaffar du vår kostnadsfria nyhetstjänst!

Relaterade artiklar:

Unik rosa diamant kan säljas för 360 miljoner

Mytomspunnen diamant – kungahusets förbannelse

Jennie Nysted
Jennie Nysted

Jennie Nysted
Jennie Nysted