Dagens PS

Därför vacklar Viktor Orban – efter mer än 18 år vid makten

Viktor Orban under ett offentligt framträdande i Budapest.
Viktor Orban har styrt Ungern i över 18 år och är den längst sittande premiärministern i landets moderna historia. (Foto: Szilard Koszticsak/TT)
Linn Kolar
Linn Kolar
Uppdaterad: 19 juni 2025Publicerad: 19 juni 2025

Viktor Orban har styrt Ungern i över ett decennium. Nu växer trycket, och för första gången på länge ser hans politiska framtid osäker ut.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Viktor Orbans makt ifrågasätts allt mer. Opinionssiffrorna faller, ekonomin går trögt och en före detta allierad har vuxit till huvudmotståndare inför valet 2026.

Missa inte: Man slängde bitcoin värda miljarder – efter tolv år ger han upp. Dagens PS

Opinionsras för Orban

Den politiska situationen i Ungern har förändrats snabbt det senaste året. Viktor Orban har styrt landet i mer än 18 år och är den längst sittande premiärministern i det moderna Ungerns historia. Men efter ett decennium av stark kontroll över både politik och medier växer nu missnöjet. En ny kraft har tagit form i oppositionen och i takt med att trycket ökar mot Orban har även väljarstödet börjat svikta.

En ny opinionsmätning från det ungerska institutet Median visar att oppositionspartiet Tisza nu har ett tydligt övertag inför valet 2026. Partiet får 51 procent av stödet bland väljare som redan bestämt sig, medan regeringspartiet Fidesz stannar på 36 procent. Det rapporterar ABC Nyheter.

Ledningen på 15 procentenheter är den största på flera år och kommer efter ett starkt resultat för Tisza i EU-valet i juni. Då fick partiet 29 procent av rösterna, vilket är den högsta siffran för ett oppositionsparti sedan Orban kom till makten 2010.

Få dagens viktigaste nyheter från Dagens PS. Prenumerera på våra nyhetsbrev.

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

För många IT-projekt misslyckas – här är misstagen du måste undvika

22 maj 2025

Tidigare insider leder oppositionen

Tisza leds av Péter Magyar, en jurist med bakgrund inom Fidesz. Han har tidigare arbetat vid Ungerns EU-representation och i premiärministerns kansli. Tillsammans med sin dåvarande fru, justitieminister Judit Varga, tillhörde han tidigare det politiska toppskiktet.

ANNONS

Efter en uppmärksammad benådningsskandal bröt Magyar med Orban och beskyllde regeringen för att ha gjort Varga till syndabock. I intervjuer har han beskrivit Fidesz som ett system präglat av lojalitetsstyrd korruption. Kritiken har fått stor genomslagskraft bland väljare som vill se politisk förändring.

Enligt Politico är Magyar den mest trovärdiga utmanare Orban har mött under sina 15 år vid makten.

Péter Magyar har gått från lojal rådgivare inom Fidesz till Viktor Orbans främsta politiska utmanare inför valet 2026. (Foto: Zoltan Balogh/TT)
Péter Magyar har gått från lojal rådgivare inom Fidesz till Viktor Orbans främsta politiska utmanare inför valet 2026. (Foto: Zoltan Balogh/TT)

Ekonomin försvagar regeringen

Utöver det politiska läget tyngs regeringen av en fortsatt svag ekonomi. BNP-siffrorna för första kvartalet 2025 överraskade negativt, tillväxten är låg och inflationen fortsatt hög. Det rapporterar Dagens PS.

Premiärminister Orban har själv varnat för att kriget i Ukraina gör det svårt att vända utvecklingen. “Medan kriget pågår kommer det att bli svårt att lyfta ekonomin”, sa han nyligen i statlig radio.

Samtidigt oroas näringslivet över potentiella nya tullar från USA som kan slå mot ungersk export. Regeringen hoppas på utländska investeringar, bland annat från kinesiska BYD, men konkreta effekter har hittills uteblivit.

Läs också: Piloternas löner rusar – så mycket mer tjänar de nu. Dagens PS

Läget inför valet

ANNONS

Fidesz har tidigare kunnat luta sig mot ett stabilt väljarstöd och svag opposition. Nu har det politiska landskapet förändrats. Missnöjet växer och oppositionen leds av en politiker med erfarenhet från maktens centrum.

Med ett drygt år kvar till valet är mycket fortfarande osäkert, men opinionsläget och den ekonomiska utvecklingen har skapat ett pressat läge för Viktor Orban. Om trenden håller i sig kan Ungern stå inför sitt första maktskifte på 15 år.

Läs även: 400 fick lämna – Akelius favorit kan bli vd i Castellum. Dagens PS

Läs även: Ekonomer: Rysslands oljefond snart borta. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Linn Kolar
Linn Kolar

Nyfiken skribent som bevakar företagsnyheter, teknik och samhällstrender – gärna med fokus på hur det stora påverkar det lilla. Trivs särskilt bra med att skriva tillgängliga och engagerande texter för en bred publik med nyfikenhet på världen.

Linn Kolar
Linn Kolar

Nyfiken skribent som bevakar företagsnyheter, teknik och samhällstrender – gärna med fokus på hur det stora påverkar det lilla. Trivs särskilt bra med att skriva tillgängliga och engagerande texter för en bred publik med nyfikenhet på världen.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS