Dagens PS

Paul McCartney får EU att backa

Paul McCartney får EU att backa
”Let it be”, sade Paul McCartney om EU-förslaget att förbjuda ord som kött och burgare i vegoprodukters namn. Nu backar EU och pausar förslaget. (Foto: Joel C Ryan/AP-TT)
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren
Uppdaterad: 12 dec. 2025Publicerad: 12 dec. 2025

355 EU-parlamentariker mot en ex-Beatle? Det kan bara sluta på ett sätt. Nu backar EU och pausar ett kontroversiellt beslut.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

I oktober röstade EU-parlamentet igenom ett förslag om att förbjuda ”köttrelaterade” namn som burgare och korv på vegoprodukter.

Nu stoppas förslaget tillfälligt sedan förhandlingar mellan medlemsländerna och EU-parlamentet strandat, skriver Politico.

Striden var hård om förslaget redan i Europaparlamentet där voteringen för ett namnförbud slutade 355-247.

”Jag accepterar att biff, kotlett eller korv är produkter från våra boskapsgårdar. Punkt. Inga laboratorieersättningar, inga växtbaserade produkter”, sade franske parlamentarikern Céline Imart i debatten i ett inlägg som var ganska karaktäristisk för förbudslinjen.

Vegomat: Inte alls politiskt korrekt. Dagens PS

Profilerad vegetarian

Att förslaget nu stoppas eller åtminstone pausas kan Paul McCartney ta åt sig en del av äran för.

McCartney är inte bara en av världens mest kända musiker utan även en av världens mest profilerade vegetarianer.

McCartney och hans före detta fru Linda, avliden 1998, startade varumärket Linda McCartney för växtbaserad mat redan1991.

ANNONS

Paul McCartney och döttrarna Mary och Stella har lanserat den globala kampanjen ”Meat Free Monday” för att uppmuntra människor att minska sin köttkonsumtion.

Trenden med vego vissnar: Nu vill vi ha hybridmat. Dagens PS

Vegoburgare – åtminstone tills vidare. Men EU-förslaget om att förbjuda det och liknande namn lever fortfarande, om än tillfälligt pausat. (Foto: Janerik Henriksson/TT)
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

Så investerar du enkelt i private equity

04 dec. 2025
Spela klippet
PS Partner

Så investerar du enkelt i private equity

29 nov. 2025

Motreaktion från köttindustrin

Varumärket Linda McCartneys korvar och hamburgare har varit en del av en global trend mot ökat intresse för alternativ till kött.

De senaste åren har det kommit en motreaktion, inte minst driven av jordbruks- och köttproducenters intressen. Den har också fått med sig politiker i en negativ attityd till växtbaserade alternativ.

Ex-Beatlen McCartney påpekar att användningen av termer för köttfria produkter ”uppmuntrar attityder som är avgörande för vår hälsa”, refererar The Guardian.

Paul McCartney har därför reagerat på EU:s idéer om att förbjuda tillverkare av växtbaserade alternativ att använda begrepp som ”korv” och ”burgare”.

”Problem som inte finns”

ANNONS

Nu har McCartney tillsammans med åtta brittiska parlamentsledamöter skrivit till EU-kommissionen och hävdat att det förbud som klubbades i oktober åtgärdar ”ett icke existerande problem” samtidigt som det bromsar steg mot nödvändiga klimatmål.

”Att föreskriva att hamburgare och korvar är ’växtbaserade’, ’vegetariska’ eller ’veganska’ borde räcka för att förnuftiga människor ska förstå vad de äter”, menar McCartney och oktetten.

Mer kontroversiellt

EU har sedan tidigare ett system med geografiskt skyddade beteckningar – Champagne, Kalamata-oliver, Parma-skinka och så vidare.

Det systemet har genomförts utan kontroverser. Däremot är allt relaterat till växtbaserat uppenbarligen minerad mark.

Bland de åtta parlamentsledamöter som undertecknat brevet till EU tillsammans med Paul McCartney finns den tidigare Labour-ledaren Jeremy Corbyn och De grönas tidigare ledare Carla Denyer och Adrian Ramsay.

Rött ljus för grönt: Veganmaten backar. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS