Dagens PS

Nu kliver Europas nya gasmakt fram

Cypern
Cyperns energiminister George Pananastasiou tror att Cypern kan vara igång snabbt med sina leveranser av gas. (Foto:Petros Karadjas/AP/TT)
Roland Klinga
Roland Klinga
Uppdaterad: 20 nov. 2025Publicerad: 20 nov. 2025

Cypern kan bli lösningen när Europa söker leverantörer av gas i framtiden. Redan 2027 sägs landet vara redo.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Europa fortsätter att söka vägar bort från sitt tidigare beroende av rysk energi och för att minska de intäkter som kan finansiera Rysslands krig i Ukraina. 

Hoppas på Cypern

I detta sammanhang betraktas Cyperns naturgasfyndigheter som en potentiellt viktig del av lösningen. Vid en energikonferens på onsdagen sa Cyperns president Nikos Christodoulides att flera gasfält kan börja leverera till europeiska marknader redan 2027, vilket skulle stärka EU:s energisäkerhet och minska beroendet av ryska leveranser, berättar Euronews.

Läs mer: Cypern återfår stulna skatter – efter 50 år (Dagens PS)

Christodoulides lyfte Cyperns strategiska betydelse i regionen och sa: 

”Cypern är en del av energilösningarna för energisäkerheten i östra Medelhavet, och som jag sagt är det ett viktigt mål att samordna våra intressen med mäktiga stater och att fungera som en alternativ energikorridor för Europa”, säger han till kanalen.

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

Efter svaga kvartalet: "Oktober har varit en fantastisk månad"

13 nov. 2025
Ola Skogö - Modulärt byggande för flexibla samhällen
Spela klippet
PS Partner

Därför växer modulärt byggande i Sverige

10 nov. 2025

Ersätter Nord Stream

Han framhöll också att landets gasreserver motsvarar omkring tio års försörjning av den mängd naturgas som tidigare transporterades genom den numera obrukbara Nord Stream-ledningen, vilket skulle kunna driva över 22 miljoner europeiska hushåll årligen.

Det första gasfält som kan bli aktuellt för export är Cronos, ett av sex cypriotiska fyndigheter som drivs av Eni och TotalEnergies. Cronos innehåller uppskattningsvis 3,1 biljoner kubikfot gas. 

ANNONS

Gasen planeras skickas till en anläggning i den egyptiska hamnstaden Damietta för nedkylning och export till Europa. Ett slutgiltigt investeringsbeslut väntas tas nästa år.

Läs mer: Trots hög produktion: Sverige inte ens i toppen i el-ligan (Dagens PS)

Cyperns energiminister George Pananastasiou förklarade att Cronos är det snabbast genomförbara projektet då det kan kopplas till befintlig infrastruktur som förser Egyptens Zor-fyndighet, bara cirka 80 kilometer bort. 

Stora källor

Han beskrev också möjligheterna kring gasfältet Aphrodite, som drivs av Chevron, NewMed Energy och Shell. Aphrodite, som uppskattas innehålla 5,6 biljoner kubikfot gas, skulle kunna exporteras via en flytande processanläggning som omvandlar råvaran till det han kallade ”torr gas”. 

Denna skulle sedan transporteras till en egyptisk anläggning nära Port Said för antingen lokal konsumtion eller vidare export till Europa.

Sammantaget framstår Cyperns gasresurser nu som en viktig ny pusselbit i Europas långsiktiga strategi för ökad energisäkerhet och minskat beroende av ryska energileveranser, skriver Euronews.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Roland Klinga
Roland Klinga

Jag har jobbat över trettio år som journalist. Mest med ekonomi- och arbetsmarknadsjournalistik. Men också med grävande journalistik och politik. Jag är väldigt sportintresserad och håller Västerås SK högt. Dessutom är jag en flitig musiksamlare. Har över 7000 skivor.

Roland Klinga
Roland Klinga

Jag har jobbat över trettio år som journalist. Mest med ekonomi- och arbetsmarknadsjournalistik. Men också med grävande journalistik och politik. Jag är väldigt sportintresserad och håller Västerås SK högt. Dessutom är jag en flitig musiksamlare. Har över 7000 skivor.

ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS