Amazongrundaren Jeff Bezos, världens fjärde rikaste person, för samtal om att köpa en andel i den engelska fotbollsklubben Liverpool.
Jeff Bezos kan bli delägare i fotbollsklubben Liverpool

Jeff Bezos kan snart sälla sig till skaran av rika amerikaner som skaffar sig ekonomiskt inflytande över idrottsklubbar.
Enligt Fortune har Bezos planer på att gå med i konsortiet som vill köpa cirka 30 procent av den anrika, brittiska fotbollsklubben Liverpool FC.
Söker kompanjoner till Liverpool-köpet
Konsortiets leds av den brittisk-indiska investeraren Amit Bhatia som uppges ha lagt ett bud på 1,35 miljarder pund, runt 1,8 miljarder dollar, på en minoritetsandel från Fenway Sports Group (FSG), vilket värderar Premier League-klubben till omkring 4,5 miljarder pund, eller cirka 6 miljarder dollar.
Amit Bhatia har tidigare varit delägare i det engelska Championship-laget Queens Park Rangers i 18 år, enligt det amerikanska affärsmagasinet.
Han letar nu potentiella investerare till andelsköpet i Liverpool och Jeff Bezos, god för 267 miljarder dollar, fyra på listan av världens rikaste, kan bli en av dessa investerare enligt flera källor med insyn i processen.
Läs även: Ultrarika Jeff Bezos: Kalla oss inte skatteskurkar DagensPS
Tidigare har Bezos sneglat på NFL-lag
Bezos skulle enligt dessa uppgifter få aktier i Liverpool om en överenskommelse träffas med Bhatias grupp.
62-årige Jeff Bezos, som grundat e-handelsbjässen Amazon och rymdbolaget Blue Origin, har tidigare övervägt att investera i sport och bland funderat på att köpa in sig i NFL-lag.
Däremot är det första gången den amerikanska dollarmiljardären planerar att köpa en andel i ett europeiskt fotbollslag.
Läs också: Jeff Bezos gör som Buffett – dags att skugga duon? DagensPS
Läs vidare: Bezos: De som tror att AI tar jobben har helt fel Realtid





