Dagens PS

Dramat över på Mount Everest – alla räddade

Bybor med oxar och hästar tar sig uppför berget under räddningsinsatsen för att nå hundratals vandrare som fastnat i snön på Mount Everest. (
Bybor med oxar och hästar tar sig uppför berget under räddningsinsatsen för att nå hundratals vandrare som fastnat i snön på Mount Everest. (Foto: Lingsuiye via AP/TT)
Linn Kolar
Linn Kolar
Uppdaterad: 09 okt. 2025Publicerad: 09 okt. 2025

Efter flera dygn av dramatik och extremväder på världens högsta berg kommer nu beskedet: alla klättrare på Mount Everest har räddats.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Räddningsarbetet har pågått i dagar efter snöstormen som överraskade hundratals vandrare på bergets östra sida.

Nu bekräftar myndigheterna att de sista har nått säker mark.

Missa inte: Telenor stäms på över 100 miljoner. Dagens PS

Slutet på dramat

Dagens PS rapporterade tidigare om hundratals klättrare som fastnat på Mount Everests östra sida i Tibet efter ett kraftigt oväder.

Räddningsinsatserna försvårades av snö, åska och bitande kyla, men nu är samtliga 580 klättrare och över 300 lokala följeslagare i trygghet, enligt den kinesiska nyhetsbyrån Xinhua.

Tidningen Tagesschau skriver att alla vandrare nu har räddats efter flera dagar på nästan 5 000 meters höjd. De sista grupperna har nått byn Qudang, där hundratals andra redan tagit skydd tidigare i veckan. Där fick de mat, värme och vård efter att ha suttit instängda i kylan.

Enligt Tagesschau överraskades klättrarna av det kraftiga snöfallet under Kinas “gyllene vecka”, de vill säga den populära nationaldagsledigheten då särskilt många reser till bergen. Myndigheterna bekräftar att stigarna var oframkomliga och att flera tält krossades under snön.

Läs också: Miljonregn över misslyckade leverantörer till Arbetsförmedlingen. Dagens PS

ANNONS

Få dagens viktigaste nyheter från Dagens PS. Prenumerera på våra nyhetsbrev.

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

Så skapar D&G Aktiefond avkastning i ditt pensionssparande

10 sep. 2025

“Hypotermi var en risk”

Det oväntade ovädret chockade både turister och guider på Mount Everests, som är världens högsta berg på 8 849 meter.

“Det var så blött och kallt i bergen, och hypotermi var en verklig risk”, berättade vandraren Chen Geshuang för CNN tidigare i veckan.

Enligt myndigheterna deltog flera hundra räddningsarbetare, yakförare och bergsguider i arbetet med att föra ner klättrarna till säkerhet.

Läs även: Flygplatspersonal bakom stöldvåg på Teneriffa. E55

Läs även: Från pension till passion – allt fler startar företag sent i livet. E55

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Linn Kolar
Linn Kolar

Nyfiken skribent som bevakar företagsnyheter, teknik och samhällstrender – gärna med fokus på hur det stora påverkar det lilla. Trivs särskilt bra med att skriva tillgängliga och engagerande texter för en bred publik med nyfikenhet på världen.

Linn Kolar
Linn Kolar

Nyfiken skribent som bevakar företagsnyheter, teknik och samhällstrender – gärna med fokus på hur det stora påverkar det lilla. Trivs särskilt bra med att skriva tillgängliga och engagerande texter för en bred publik med nyfikenhet på världen.

ANNONS
Verisure hemlarm för bara 2990 kr

Här kan du beställa Verisure hemlarm för endast 2990 kr! (Värde: 6990 kr) Snabb hjälp vid inbrott, brand och nödsituationer. Gör larmtestet för att hitta rätt larm för dig.

Läs mer här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS