Dagens PS

Ryssar stjäl smör när matpriserna skenar

Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist
Uppdaterad: 28 nov. 2024Publicerad: 15 nov. 2024

Smör har blivit något av en symbol för de ekonomiska påfrestningar som Ryssland tampas med. Nu har det höga priset lett till stölder av det uppskattade matfettet.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Niklas Laninge är sparpsykolog på spartjänsten Opti och ger råd hur du kan hantera din oro för börsen i höst.
Spela klippet
PS Studio

Sparpsykologens bästa tips: Så hanterar du oron på börsen i höst

20 aug. 2025
Åsa Wallenrud
Spela klippet
PS Studio

Elbilarna du bör undvika: "Folk har blivit inlåsta i sina bilar"

19 aug. 2025
Rykten om eventuella tullar på guldtackor har återigen fått priset på råvaran att stiga.
Spela klippet
PS Studio

Nya rekord för guld: "Tullarna har gett en dubbeleffekt"

18 aug. 2025
David Ingnäs rapporterar direkt från Oslobörsen
Spela klippet
PS Studio

Därför rusar Oslobörsen: "En högborg för kassaflöden"

16 aug. 2025
Niklas Laninge
Spela klippet
PS Studio

Ekonomisk ångest efter semestern? Här är psykologens tre steg ut

15 aug. 2025

Med smörpriser som skjutit i höjden, har det blivit en lyxvara för många ryssar, vilket nu leder till ökade stölder.

I slutet av oktober 2023 hade priset på smör ökat med över 25 procent, och i Ekaterinburg fångades två maskerade män på övervakningsbilder när de bland annat stal 20 kilo smör från en butik.

Läs mer: Stölder av smör – nya lyxbrottet i Ryssland? Dagens PS

Skenande inflation på smör och annat

Den skenande inflationen, som i år beräknas nå 8,5 procent, beror på höga försvarsutgifter och brist på arbetskraft.

Smör allt mer stöldbegärligt i Ryssland
Även i Sverige har smör blivit dyrt – men i Ryssland har inflationen gått mycket längre. (Bild: Canva)

Rysslands ekonomi pressas hårt, och även om smörtillverkarna försöker möta efterfrågan, finns det inte tillräckligt med personal. 

Ett kilo smör kostar nu omkring 1 000 rubel, motsvarande 110 kronor, vilket är dyrt med tanke på att medianlönen i Ryssland är 40 000 rubel – runt en tiondel av den svenska.

Detta gör smöret till ett lockande mål för kriminella i ett land där kriget och inflationen påverkar både vardagslivet och brottsligheten. 

ANNONS

Se mer i spelaren ovan.

Mer från PS Studio: Utländska investerare – så köper dom på Stockholmsbörsen

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.

Edvard Lundkvist
Edvard Lundkvist

Nyfiken redaktionschef som bevakar börs- och finansnyheter med ett särskilt intresse för det internationella perspektivet. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS