Dagens PS

FN agerar mot fusket – ska stoppa bilvärldens stora bluff

Lina Clausen
Lina Clausen
Uppdaterad: 08 maj 2025Publicerad: 08 maj 2025

Manipulerade mätarställningar på begagnade bilar är ett växande problem. Nu vill FN sätta stopp – och i PS Studio förklarar Åsa Wallenrud varför det kan förändra hela marknaden.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Programledare Emma Fällman och experten
Spela klippet
PS Studio

”AI är som en intelligens på kran – och vi är inte redo”

06 maj 2025
Donald Trumps handelskrig kanske öppnar upp för andra regioner.
Spela klippet
PS Studio

Länderna och sektorerna som kan bli vinnare på handelskriget

06 maj 2025
Svenska turister som planerar att exempelvis besöka USA får nu mycket mer i reskassan tack vare en starkare svensk krona i vår.
Spela klippet
PS Studio

Starka svenska kronan: "Det har blivit precis tvärtom"

05 maj 2025
David Ingnäs om intervjun med investors finanschef Jenny Ashman Haquinius.
Spela klippet
PS Studio

”Man förvaltar inte bara kapital – utan ett förtroende”

04 maj 2025
Johanna Englundh
Spela klippet
Fonder

Tre enkla fondknep som faktiskt fungerar

03 maj 2025

Det ser ut som en bra affär. En bil i fint skick, lågt miltal – till ett lockande pris. Men vad händer om miltalet är en bluff?

Åsa Wallenrud, motorjournalist på Dagens PS, gästade PS Studio för att prata om en bilmarknad som dras med en av sina mest osynliga risker: fusk med mätarställningen.

“Det har varit ett problem länge. Och det är fortfarande för enkelt att manipulera”, säger hon.

Läs även: Volvo återkallar över 400 000 bilar. Dagens PS

FN agerar mot fusket

Tidigare kunde man helt enkelt vrida tillbaka mätaren rent mekaniskt. I dag är det digitala system – men det har inte löst problemet.

“Det är fortfarande möjligt att gå in i mjukvaran och manipulera siffrorna”, säger Åsa. “Det är just det FN vill åtgärda med sitt nya regelverk.”

Förslaget från FN innebär hårdare krav på både kontroll och säkerhet, och ställer nya krav på biltillverkarna.

ANNONS

Senaste nytt

”Tryggare för köparen – och slut på fuffens”

ANNONS

Om förslaget blir verklighet skulle det kunna skaka om begagnatmarknaden rejält, men på ett positivt sätt.

“Köparen ska kunna känna sig trygg med att miltalet stämmer”, säger Åsa. “Och de som försökt fulsälja sina bilar får svårt att fortsätta med det.”

Syftet är att öka transparensen, få en mer rättvis prissättning och trygga konsumenter – i en marknad där varje tusenmil påverkar värdet kraftigt.

Men bilindustrin måste säkra systemen

En viktig del i förslaget handlar om säkerheten i bilarnas mjukvara. Det räcker inte att skapa lagar – systemet måste tåla attacker.

“Det krävs mycket av biltillverkarna. De måste bygga in skydd mot cyberattacker, för även bilar är sårbara”, säger Åsa.

Förhoppningen är att ett starkare digitalt skydd gör det omöjligt att fuska med mätarställningar i framtiden.

“Det här är en stor grej. Men en väldigt bra sådan”, säger Åsa. För hon menar att det handlar om att man ska kunna känna sig trygg när man köper en begagnad bil.

Se hela intervjun med Åsa Wallenrud i PS Studio – om bilbluffen, FN:s nya plan och varför tekniken är både lösningen och problemet.

ANNONS

Se mer: ”AI är som en intelligens på kran – och vi är inte redo”. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS