På bara några månader har stämningen bland svenska bolånetagare svängt kraftigt. I november är optimisterna omkring två och en halv gånger fler än pessimisterna.
Optimisterna utklassar pessimisterna – vilken grupp tillhör du?


Mest läst i kategorin
Efter två år av ränteoro och osäkerhet syns ett tydligt skifte i svenskarnas humör. I november når nöjdheten med bolåneräntan sin högsta nivå hittills samtidigt som tron på stigande bostadspriser tar ett kraftigt språng uppåt.
Det visar novembermätningen i Ordna Bolåns senaste Bolånebarometer.
Allt fler nöjda med räntan
Enligt undersökningen uppger nu 56 procent av hushållen att de är nöjda med sin bolåneränta. Det är en ökning med åtta procentenheter jämfört med oktober och den högsta nivån sedan mätningarna startade i januari 2023.
Förflyttningen sker främst bland de tidigare tveksamma. Gruppen som svarade ”varken nöjd eller missnöjd” minskar medan andelen som beskriver sig som ”ganska nöjd” växer snabbt. Samtidigt anger 29 procent att de fortfarande är missnöjda.
Vd:n för Ordna Bolån, Hemad Razavi, kopplar stämningsläget till lugnare tider:
“Inflationsoron har ebbat ur, fler tror på oförändrade räntor framöver, bolåneräntorna har kommit ner något. Det är förståeligt att många är nöjda just nu”.
Missa inte: Hon har fyra miljoner på kontot – vad ska hon göra nu? Dagens PS
Senaste nytt
Färre tror på räntesänkningar
Undersökningen visar också ett tydligt skifte i ränteförväntningarna. Fem procentenheter färre än i oktober räknar nu med att räntorna ska sjunka de kommande sex månaderna. I stället ökar andelen som tror på oförändrade räntor lika mycket.
Jämfört med september är svängningen ännu tydligare: tio procentenheter färre tror på sjunkande räntor, medan tron på ett stabilt ränteläge har ökat med sju procentenheter.

Kvoten mellan optimister och pessimister stärks
Även synen på bostadsmarknaden har blivit mer positiv. Andelen som tror på stigande priser ökade med tre procentenheter i november, samtidigt som fler slutade tro på prisfall.
Det gör att optimisterna – personer som tror att bostadspriserna kommer att stiga – nu kraftigt överväger pessimisterna – de som tror att bostadspriserna kommer att sjunka.
Kvoten har stigit från 108 procent i oktober till 144 procent i november, vilket betyder att det nu finns ungefär 2,5 optimister för varje pessimist.
”Skillnaden mellan november och september, bara två månader, är dramatisk”, säger Razavi.
“Utvecklingen med fler optimister ger understöd till fortsatt stigande priser”, tillägger han.
Läs även: Här får du bättre väder än Solkusten – till halva priset. Dagens PS
Flera mätningar pekar åt samma håll
Ordna Bolåns siffror ligger i linje med andra färska mätningar av bostadsmarknaden.
Nya siffror från Boneo visar att både mäklare och köpare blivit mer positiva till prisutvecklingen. I mäklarnas egen undersökning Mäklarkollen tror 27 procent på stigande bostadspriser de närmaste tre månaderna – en ökning med fem procentenheter jämfört med oktober. Samtidigt minskar gruppen som tror på oförändrade priser.
Också på köparsidan märks en tydlig förflyttning mot större framtidstro. I Boneos Köparkollen uppger nu 35 procent av besökarna att de räknar med stigande bostadspriser – en uppgång med två procentenheter jämfört med månaden före.
Försiktigt hopp på marknaden
Även fastighetsförmedlarna märker av förändringen i stämningsläget. Svensk Fastighetsförmedlings vd Erik Wikander beskriver utvecklingen:
”Det är intressant att se den ökade optimismen i november månads Bolånebarometer – de höga nivåerna av nöjdhet med dagens räntenivå, samt stor tilltro till ökade bostadspriser visar att ett viktigt grundfundament för en fungerande bostadsmarknad börjar falla på plats – nämligen tilltro till framtiden”, säger han.
Läs också: Miljardregn över pensionärerna – men “regeringen fegar ur”. E55

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.












