Dagens PS

Nu slår svenskarna rekord – i rörligt 

75 procent av svenskarna har rörlig ränta – den högsta nivån någonsin
75 procent av svenskarna har rörlig ränta – den högsta nivån någonsin (Foto: Hasse Holmberg/TT)

Nya siffror från SCB:s finansmarknadsstatistik visar att bolånemarknaden fortsätter att röra på sig, både när det gäller räntenivåer och hur hushållen väljer att binda sina lån.

“I januari hade över 75 procent av hushållens bolån rörlig ränta, vilket är den högsta nivån som uppmätts i statistiken”, säger Andrea Schöldtz, nationalekonom på SCB.

Totalt uppgick hushållens utestående bostadslån till 4 258 miljarder kronor. Av dessa hade 75 procent rörlig ränta, motsvarande 3 203 miljarder kronor.

Den genomsnittliga räntan för nya bolåneavtal låg på 2,70 procent i januari. För lån med bindningstid mellan ett och fem år steg snitträntan till 2,98 procent, upp från 2,93 procent månaden före.

Missa inte: Bankchefen: Det här måste du göra innan 1 april – ”Agera nu”. Dagens PS

Rörligt lönar sig 

Att svenska hushåll ligger kvar med rörlig ränta är inte helt oväntat. 

Historiskt har rörlig ränta varit billigare över tid. En analys som Dagens Nyheter gjort tillsammans med SBAB visar att den som haft rörlig ränta sedan 1989 i genomsnitt har betalat 1,7 procentenheter lägre boränta än den som bundit på fem år.

För ett bolån på en miljon kronor har det motsvarat cirka 1 400 kronor i lägre månadskostnad före ränteavdrag.

Utlåningen växer igen

SCB:s statistik visar också att svenskarnas totala skulder är större än för ett år sedan.

Jämfört med januari förra året är bankernas utlåning till hushåll 3 procent högre. Bolånen, som utgör den största delen av hushållens skulder, har ökat med 2,9 procent under samma period.

Konsumtionslånen ökade något snabbare, med en tillväxttakt på 3,2 procent, och utgjorde 6 procent av hushållens lån.

Den totala utlåningen från banker och andra kreditinstitut till hushåll och icke-finansiella företag uppgick till 8 164 miljarder kronor. Av detta gick 63 procent till hushåll och 37 procent till företag.

Läs även: Här kan du leva på 4 500 kronor i månaden: “Älskar det”. Dagens PS

Sparräntorna betydligt lägre än för ett år sedan

På spar­sidan är utvecklingen en annan.

Hushållens genomsnittliga ränta på nya insättningar på bankkonton steg marginellt till 0,48 procent i januari, från 0,47 procent i december. Men jämfört med januari 2025 är nivån betydligt lägre – då låg motsvarande ränta på 1,03 procent.

Räntan på konton med bindningstid eller begränsat antal fria uttag låg kvar på 1,22 procent, jämfört med 1,91 procent ett år tidigare.

Den totala inlåningen från hushåll uppgick till 2 888 miljarder kronor i januari. Av detta stod avistakonton – exempelvis lönekonton och sparkonton med fria uttag – för 75 procent.

Läs också: Inflationssiffran ändrar spelplanen – så kan din ränta påverkas nu. Realtid

Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.