Dagens PS

Inflationens bittra eftersmak – chockhöjning på julbord

Julbord. Här på Ulriksdals Wärdshus. I dag en dyrare upplevelse än för tio år sedan.
Julbordskö där strategier smids som inför en militär operation. (Foto: Leif R Jansson / SCANPIX/TT)

Pandemi uppkryddat med inflation är inga önskvärda ingredienser när storstadens krögare ska duka upp till julbord. Nu skenar priserna och gräver ett djupt hål – i allas plånböcker.

Kaffe. Te. Choklad.

Och så citronen, som i september månad drog iväg med en prisökning på 18 procent. Samtliga exempel på livsmedel som fortsätter att pressa de svenska hushållen.

Vänder vi oss till restaurangnäringen utkämpar de förstås samma priskrig – och det med besked.

Med sviterna av pandemin i färskt minne, och julbordssäsongen för dörren, tar prisökningar på folkkära favoriter som sill, gravad lax och Janssons frestelse nu ut sin rätt.

Det driver upp prislappen för julbordsgästen rejält, konstaterar Thatsup i en färsk analys.

Alarmerande prisökning

Enligt deras sammanställning har snittpriset för ett julbord i Stockholm ökat med 413 kronor på tio år, vilket motsvarar en ökning på 74,1 procent.

Sedan 2014 har de redan dyra julborden i huvudstaden ökat med 515 kronor, motsvarande 90,5 procent. De mer prisvärda julborden har i sin tur sett en snäppet mer modest ökning på 312 kronor, motsvarande 57 procent under samma period.

Svindyrt julbord

En utveckling som till stor del härrör från den redan nämnda pandemin, vars framfart mellan 2019 och 2021 drev upp priserna på de dyraste julborden med mer än 40 procent.

Nu står alltså både krögare och konsumenter inför ännu en svidande säsong, där julskinkan ännu inte har rymt – men börjar bli svindyr.

Källa:
Resultatet i denna artikel baseras på data som Thatsup samlat in. Viktigt att notera är dock att statistiken inte inkluderar alla restauranger i Stockholm.

Läs mer:

Dyraste julmaten – hela listan. Dagens PS

EU-lagen som får kaffet att koka över. Dagens PS

Nu är det dyrare att köpa mat – igen. Dagens PS

ANNONS