Dagens PS

Ekonom: Pengarna snart slut

ekonom
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 14 aug. 2023Publicerad: 14 aug. 2023

“Nu börjar pengarna ta slut”, varnar nationalekonom apropå de ökade levnadskostnaderna för svenska hushåll.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Ränte- och energikostnader sticker i väg, liksom matpriserna.

Det märks nu alltmer hos pressade hushåll,som dessutom tyngs av räntehöjningar och ett kompakt inflationstryck.

Från företagen är siffrorna emelletid stabila, skriver SvD, samtidigt som de mest ekonomiskt utsatta har det tufft.

Höginkomsttagare klarar sig dock hyfsat, sannolikt på grund av extremlåga räntor under pandemin, menar Fredrik NG Andersson, docent i nationalekonomi vid Ekonomihögskolan vid Lunds universitet.

Nu hårdnar villkoren

“Hushållen har haft kvar pengar vilket gjort att orderingångarna i företagen kunnat hållas uppe”, sger han till Svenska Dagbladet.

Han spår att kärvare tider står för dörren och säger till tidningen att de pengar som varit i omlopp under pandemin nu är på väg att ta slut.

“Dyrare energi och ökade räntor tar ut sin rätt”, säger ekonomen.

I höst blir det mer tydligt, tror han, och räknar med en lågkonjunktur som sätter avtryck i plånböckerna.

ANNONS

Han är inte ensam om den dystra prognosen. Konjunkturinstitutet har slagit fast att Sverige nu går in i en lågkonjunktur.

Enligt experten är det viktigt att politikerna inser detta och anpassar sina reformer därefter.

“En skattereform med mindre skatt på arbete och mer på miljöförstöring ligger i tiden”, säger han bland annat i artikeln.

Läs även: KI spår större BNP-tapp och lång recession Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

ANNONS
Kom igång med ett roligare sparande hos Nordnet
Nordnet

Att spara & investera ska vara enkelt och inspirerande för alla. Upptäck hur vi kan hjälpa dig lyckas med sparandet, läs mer och öppna ett konto hos Nordnet nedan.

Öppna konto på Nordnet här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Privatekonomi

Jul för 100 miljarder – är det verkligen det vi vill ge varandra?

16 dec. 2025
ANNONS
ANNONS