Dagens PS

Boräntan högre i juli – skuggar Riksbanken

bank boränta ränta
Den brännande frågan är när boräntorna kommer börja gå ner igen. Foto: TT

Bolånen blev dyrare i Sverige juli och snitträntan på tremånaders bolån följer enligt ny statistik Riksbankens räntehöjningar.

Enligt Compricer har tremånadersräntan på bolån stigit med 0,74 procent sedan Riksbanken började höja styrräntan från noll i maj.

Bolånen följer därmed Riksbankens höjningar, skriver Privata Affärer och konstaterar att genomsnittsräntan på tremånaders bolån i juli steg med 0,35 procentenheter till 2,08 procent.

Lägst snittränta, 1,88, hade Länsförsäkringar, medan Nordea hade den högsta snitträntan i juli: 2,51 procent.

För bolån med tre års bunden bindningstid steg räntan i genomsnitt med 0,28 procentenheter till 3,60 procent, framgår det.

Där hade Hypoteket lägst genomsnittsränta: 3,33 procent.

SBAB erbjöd i sin tur högst genomsnittsränta på bolån bundna i tre år: 3,75 procent.

På femåriga bolån hade Ikano Bank, enligt Privata Affärer, högsta räntan i juli: 3,89 procent och Handelsbanken lägsta räntan: 3,6 procent.

Läs även: SEB: Fler hushåll tror på boprisfall

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Mest lästa i kategorin