Flygbolaget SAS vd Rickard Gustafson ser framför sig att efterfrågan blir bättre nästa år, men även hårdare konkurrens om semesterresenärer. Det förklarar han i en TT-intervju.
SAS vd tror på hårdare konkurrens efter pandemin


Finwire
Uppdaterad: 28 dec. 2020Publicerad: 28 dec. 2020
ANNONS
Mest läst i kategorin
ANNONS
Januari, februari och mars tros bli tuffa månader för bolaget, men när en större del av befolkningen är vaccinerad tror han att utvecklingen går mer mot en normalisering under andra halvåret.
SAS ser dock att alla flygbolag sitter på mycket kapacitet och den framtida prispressen kommer nog att vara tuff, enligt bolagschefen.
Gustafson bedömer även att coronapandemin kommer att leda till permanenta förändringar för flygbranschen, med minskat affärsresande och ökat fritidsresande.
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:

Finwire
Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Nyheter producerade i samarbete med Finwire
ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen

pris och lågt förmånsvärde. Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt
Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS









