Dagens PS

Moodys: Elbilsskiftet negativt för branschen

Elbil
Elbilsförsäljningen ökar.
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 24 jan. 2018Publicerad: 24 jan. 2018

Skiftet mot elbilar väntas sätta press på biltillverkarnas vinstmarginaler och är kreditnegativt för sektorn.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet

Den förbjudna drivlinan? Därför lockar dieselhybriden

18 dec. 2025
ANNONS

Det framgår av en färsk rapport från Moodys, skriver Financial Times.

Moodys räknar med att andelen elbilar av den totala nybilsförsäljningen ökar från dagens 1 procent till runt 7,5 procent till mitten av 2020-talet. Siffran väntas därefter öka upp till 18 procent mot slutet av årtiondet.

Biltillverkarna behöver dock göra stora investeringar i teknologin vilket innebär blygsamma vinster och marginaler ett bra tag.

Stefan Linnér
[email protected]
Nyhetsbyrån Finwire

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Passande bildelar och biltillbehör online — allt för din bil
Autodoc logo

Är du en bilentusiast som själv ser efter din bil? Hitta och jämför bildelar online från ledande tillverkare i vår svenska webbutik. Att köpa bildelar av hög kvalitet på nätet för alla fordonsmodeller är enkelt – vi hjälper dig att hitta rätt reservdelar med bara några få klick!

Handla enkelt hos Autodoc här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS