BMW iX3 har röstats fram som årets bästa premium elbil 2025 av bilägarna själva, vilket understryker dess starka position på marknaden.
Folkets favorit: Bästa premium elbil 2025


Mest läst i kategorin
Denna utmärkelse, baserad på ägarnas faktiska upplevelser, sätter BMW iX3 i en klass för sig. Samtidigt granskar motorjournalisterna bilen med lupp för att se om den verkligen lever upp till hypen.
En vinnare med ägarnas röst
BMW iX3 har blivit en klar favorit bland elbilsägare och har tilldelats utmärkelsen “Best Premium Electric Car 2025” av Auto Trader. Denna seger är särskilt anmärkningsvärd då den kommer direkt från de som faktiskt kör och äger bilen.
Enligt Auto Trader har BMW varit en pionjär inom elbilar sedan den banbrytande i3, och satsningen har uppenbarligen lönat sig.
“Även en så kallad “responsiv” och “sportig” bensinbil är trög, långsam och bullrig i jämförelse”, säger en nöjd ägare, citerad av Auto Trader.
BMW iX3 har därmed överträffat starka konkurrenter som Mercedes-Benz EQB och Polestar 2. Rory Reid från Auto Trader konstaterar att ‘BMW:s premiumposition fortsätter in i den elektriska eran med iX3 som det självklara valet för den som söker en premium elbilsupplevelse.’

Senaste nytt
Motorjournalisternas syn på BMW iX3
Trots sin popularitet bland ägare, har motorjournalisterna en mer nyanserad bild av BMW iX3. Enligt What Car? är iX3 praktisk och bra att köra, men den kan inte matcha de bästa rivalerna när det gäller räckvidd. Bilen har varit med ett tag, och frågan är om den fortfarande håller måttet mot nyare modeller som Audi Q6 e-tron, Mercedes EQE suv och Tesla Model Y.

BMW iX3 – elbilen för dig som inte söker bekräftelse
Test: BMW iX3 BMW iX3 var märkets första elbil sedan i3. Vi provkörde iX3 i november 2020 men redan nu har det kommit en uppdatering. Låt oss lägga i
Prestanda och körupplevelse
BMW iX3 är tillräckligt snabb, med en acceleration från 0 till 100 kilometer i timmen på 6,8 sekunder, men prestandan beskrivs som stark snarare än “spännande”, skriver What Car?. I Sport-läget erbjuder M Sport Pro-versionen ett elektroniskt soundtrack komponerat av Hans Zimmer, vilket ger en unik körupplevelse.
Räckvidden är officiellt upp till 470 kilometer, men i verkliga vintertester klarade den 341 kilometer, vilket är mindre än konkurrenter som Audi Q6 e-tron (613 kilometer) och Tesla Model Y Long Range (397 kilometer).
BMW iX3 är bakhjulsdriven, vilket bidrar till en engagerande körning och gör den till en av de roligaste el-suvarna att köra, enligt What Car?. Komforten är god trots avsaknaden av luftfjädring, och den hanterar ojämnheter väl. Dock förekommer mer däck- och fjädringsljud än hos vissa rivaler.

2026 BMW iX – billigare basmodell och förbättrad räckvidd
Lite designförändringar, nya modellbeteckningar och bättre prestanda. Nu hottar BMW upp sin iX serie 2026. BMW iX 2026 får en uppdaterad design med fler
Interiör och teknik
Interiören i iX3 liknar till stor del den i BMW X3, med högkvalitativa material och en genomtänkt layout. Användarvänligheten är hög med fysiska knappar och vred för klimatanläggningen, vilket gör den mindre distraherande att använda under körning jämfört med modeller som kräver skärminteraktion. Körpositionen är utmärkt, och infotainmentsystemet med en 10,3-tums pekskärm (numera 12,3-tums i nya modeller) är snabbt och intuitivt.
Det inkluderar inbyggd navigation, Apple CarPlay och Android Auto. Endast den dyrare M Sport Pro-versionen erbjuder justerbart svankstöd och ett uppgraderat Harman Kardon ljudsystem.
Utrymme och praktikalitet
BMW iX3 erbjuder gott om utrymme för passagerare både fram och bak, även om den saknar sjusätesalternativ som vissa andra suvar. Bagageutrymmet på 510 liter är generöst och har även ett litet utrymme under golvet för laddkablar. Baksätena kan fällas i en 40/20/40-delning för ökad flexibilitet. Dock är dragkapaciteten begränsad till 750 kilogram.

Hemlig teknik avslöjas i nya BMW iX3
BMW förbereder sig för att visa upp sin kommande elbil iX3, som baseras på den nya Neue Klasse-plattformen. Denna modell, som förväntas erbjuda god
Missa inte:
Ingen förklaring: Nu petas ikoniska rösten från “Halv åtta hos mig”. News 55
Svensk el: Här ligger kundernas miljarder – oanvända. E55
Batljan trotsig – trots att långivarna vänt honom ryggen. Realtid

Åsa Wallenrud är en driven och erfaren motorjournalist med en stark passion för bilvärlden och teknik, gärna i kombination. Arbetat med varumärken som TV4 Nyhetsmorgon, Facit, M3, Lilla Gumman, Hem och Villamässor, Blocket, Byt Bil mfl.

Åsa Wallenrud är en driven och erfaren motorjournalist med en stark passion för bilvärlden och teknik, gärna i kombination. Arbetat med varumärken som TV4 Nyhetsmorgon, Facit, M3, Lilla Gumman, Hem och Villamässor, Blocket, Byt Bil mfl.