Amol Kohli började som servitör på restaurangen Friendly’s men nöjde sig inte med det jobbet. Han köpte upp hela restaurangkedjan.
Servitören köpte upp hela restaurangkedjan


Mest läst i kategorin
Friendly’s är en restaurangkedja som finns på USA:s östkust.
Började på golvet – jobbade sig upp
Redan som 15-åring började Amol Kohli arbeta för kedjan som servitör, diskare och han lagade även till snabbmaten emellanåt.
Över 20 år senare har han dock arbetat sig upp rejält i rang.
I somras köpte Amol Kohlis investmentbolag Legacy Brands upp Friendly’s-kedjan, berättar CNBC Make it.
Vill äga hela verksamheten
37-åringen minns hur han som tonåring jobbade för 5 dollar i timlön på kedjan, där han plockade med sig mycket kunskap om hur man driver ett stort bolag, tills han nu har tagit över hela verksamheten.
”Jag lärde mig om försäkringar, löner, matkostnader och allt det där andra”, säger han.
Andra franchisetagare driver restaurangerna
Han äger numera Friendly’s-kedjan men låter andra franchisetagare driva de över 60 restaurangerna.

Han vill samtidigt visa andra att det verkligen går att arbeta sig upp i en verksamhet, från diskare till ägare.
Det är ofta möjligt inom just restaurangbranschen menar Kohli, men det gäller att jobba hårt och visa framfötterna.
“Några av de personer som nu sitter i min ledningsgrupp var tidigare diskare och kockar”, säger han och tillägger:
“Detta är en av få branscher i hela världen där man bokstavligen kan börja från den nivån och arbeta sig upp till vd eller chef.”
Läs även:
De fem bästa dejtrestaurangerna i Stockholm. Dagens PS
Vd:n berättar – så blir du en bra entreprenör. Dagens PS

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.