Dagens PS

Så enkelt är det – håll koll på parametern som styr börsen

Håll koll på det som styr. Lägre realränta korrelerar med högre vinstmultiplar, enligt SEB. (Foto: Debby Hudson / Unsplash)
Håll koll på det som styr. Lägre realränta korrelerar med högre vinstmultiplar, enligt SEB. (Foto: Debby Hudson / Unsplash)
Investerardygnet
Investerardygnet
Uppdaterad: 15 juli 2020Publicerad: 15 juli 2020

Det finns anledning att följa realräntans utveckling om man som investerare skall förstå värderingen på börsen. Ju lägre realränta desto högre vinstmultiplar på börsen.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Så ser korrelationen ut enligt en färsk analys från banken SEB. 

Just nu är realräntan (svart kurva) i USA (liksom i Sverige) negativ. Det förklarar varför P/E-talet på världsindex (blå kurva) är rekordhöga 21.

Orsaken till den negativa realräntan är att den nominella räntan har fallit medan inflationsförväntningarna har ökat. Inflationsförväntningarna överstiger i detta nu den nominella räntan.

Stiger den nominella räntan och /eller inflationsförväntningarna faller kan det alltså få till följd att P/E-talet justeras ned med kursnedgång som följd. 

Läs mer från Investerardygnet >>
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS