Dagens PS

Lyckat beslut av Telia – trots stor reaförlust

missnöje Telia
Det är ett brett missnöje bland Telias kunder – anmälningarna har ökat med 200 procent på fem år. (Foto: TT)
Investerardygnet
Investerardygnet
Uppdaterad: 22 nov. 2021Publicerad: 03 nov. 2020

I förra veckan annonserade Telia att försäljningen av bolagets 47 procent i Turkcell Holding (huvudägare i den turkiska telekomoperatören Turkcell) var helt klar. Affären annonserades i juni och skulle inbringa motsvarande cirka 4,7 miljarder kronor (530 miljoner USD) till Telia.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Affären mottogs med både ris och ros från marknaden. Det var ett betydligt lägre pris än förväntat. Reaförlusten uppgick till hela  3 miljarder kronor.

Samtidigt drogs en lättnadens suck att Telia efter alla turer kunde sätta punkt för irrfärderna i öster. Inklusive utdelningar under årens lopp blev det trots allt en plusaffär med en avkastning om 5 procent per år. Inte mycket att yvas över, men ändå plus. Att sedan försäljningssumman dessutom användes till att höja utdelningen lugnade marknaden.

ANNONS

Faktum är att affären i efterhand ser ännu bättre ut. Den turkiska liran har försvagats rejält sedan sommaren. Oroligheterna i Ngorno Karabakh och Turkiets president Erdogans polemik med Frankrikes president har inte gjort saken bättre.

Devalveringen av den turkiska liran mot amerikanska dollarn (som Telia får betalt i) är nästan 25 procent sedan juni. Det motsvarar i pengar 2,3 miljarder kronor för Telia. Det är också pengar.

Läs mer från Investerardygnet >>

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
Volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  

Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS