EU:s medlemsländer kring Medelhavet (även kallat vitlöksbältet) har milt sagt underpresterat i ekonomiska termer under de senaste decennierna. Men det finns en ekonomisk disciplin där de vinner år efter år: bidrag. Fördelningen av EU:s återhämtningsfond befäster den här bilden.
Enorma summor till vitlöksbältet


Mest läst i kategorin
Relativt sett är Grekland den största vinnaren där bidraget från EU:s återhämtningsfond motsvarar 8 procent av BNP. I andra änden återfinns Tyskland och Holland som åderlåts på en summa motsvarande cirka 2 procent av BNP. Sverige är inte med i sammanställningen men utfallet torde vara i nivå med de två sistnämnda länderna.
Räknat i absoluta pengar (som framgår av diagram 2) toppar Italien och Spanien listan. De erhåller ungefär 60 miljarder euro var. Det kommer rimligtvis att gynna bolagen som är etablerade i medelhavsländerna eller har stor exponering mot de här länderna.
Men det kanske inte är rådigt att göra några större omallokeringar av aktie- eller fondportföljerna. Regionen har inslag av att vara återfallsförbrytare när det gäller ekonomisk disciplin.

På Bybit samlar du alla dina kryptotillgångar på ett och samma konto. Handla, låna och använd ditt saldo utan att flytta värde mellan plånböcker. En enklare, tydligare och mer flexibel handelsupplevelse. En ny standard.









