Om någon undrar varför aktiemarknaden blev skakis i förra veckan så finns svaret antagligen i grafen nedan.
Därför skakar börsen – se grafen


Mest läst i kategorin
Den visar direktavkastningen på USA-börsen (grå linje) och direktavkastningen på den tio-åriga statsskuldsväxeln (grön linje).
Märkeshändelse
Förra veckan var en märkeshändelse. Då passerade nämligen direktavkastningen för statsskuldsväxlar direktavkastningen på börsen. Även utdelningen på den tio-åriga statsobligationen gick om börsens dito.
Det innebär att kapital sannolikt kommer att flöda i USA från aktiemarknaden till räntemarknaden. I alla fall är det vad aktiemarknaden diskonterar.
Inte aktuellt i Sverige
Samma problem har inte Stockholmsbörsen. Ännu är väl bäst att tillägga.
Men Stockholmsbörsen drabbas indirekt genom att den amerikanska aktiemarknaden styr världens börser.
I Sverige är direktavkastningen på börsen 3 procent, det vill säga den dubbla mot i USA. Samtidigt ligger den 10-åriga räntan på 0,3 procent. Det är en marginal på hela 2,7 procentenheter.
Så stor skulle sannolikt inte skillnaden vara om Sverige stimulerat ekonomin i lika stor omfattning som i USA.


På Bybit samlar du alla dina kryptotillgångar på ett och samma konto. Handla, låna och använd ditt saldo utan att flytta värde mellan plånböcker. En enklare, tydligare och mer flexibel handelsupplevelse. En ny standard.








