Farhågan har funnits att skuldsatta bolag med behov att refinansiera sig på obligationsmarknaden skulle få högre ränta till följd av pandemin. Det risken har försvunnit. Åtminstone för tillfället.
Brave new world – nu får bolagen betalt för att låna


Mest läst i kategorin
Med centralbankernas köp av företagsobligationer har räntan pressats ned. I USA är nu realräntan för företagsobligationer nu negativ. Räntan minus inflationen är alltså negativ.
I realiteten får alltså företagen betalt för att låna. Svenska Riksbanken köpte inledningsvis företagscertifikat, men köper sedan en tid tillbaka även företagsobligationer. Det borgar för att nivåerna på den reala räntan för företagsobligationer snart är i nivå med den amerikanska.
Det här torde vända synen på skuldsatta bolag på Stockholmsbörsen.

På Bybit samlar du alla dina kryptotillgångar på ett och samma konto. Handla, låna och använd ditt saldo utan att flytta värde mellan plånböcker. En enklare, tydligare och mer flexibel handelsupplevelse. En ny standard.









