Marcus Wallenberg, ordförande i SEB och vice ordförande i familjens maktbolag Investor, vill se stora statliga investeringar göras i Sverige för att få fart på landet när situationen med coronakrisen lugnat sig. Det uppger han i en intervju med Dagens industri.
Wallenberg: Så blir Sverige slagkraftigt igen


Mest läst i kategorin
Enligt Wallenberg handlar det främst om att leta upp långsiktiga mål och utnyttja utrymmet i statsbudgeten för att genomföra dem. På detta sätt kommer det hjälpa Sverige att vara konkurrenskraftigt även framöver.
De två områden där Wallenberg efterfrågar stora investeringar är inom infrastruktur och 5G-tekniken. Inom infrastrukturen nämner han bland annat järnvägen på grund av avkastningen.
”Tittar man exempelvis på infrastrukturinvesteringar så säger man internationellt att för varje dollar man investerar får man igen 1,5-2,5 dollar, så det är ofta en väldigt bra investering”.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire
Mineko är ett prisvärt bokföringsprogram till soloföretagare med en omsättning under tre miljoner. Mineko har endast en prisnivå, inga påbyggnadspaket eller finstilta villkor. Prova gratis i 30 dagar, därefter 49kr/mån.









