En vd som avgår eller att ditt företag säljs. Förr eller senare hamnar du i ett omvälvande läge på jobbet. Fem ”F” kan ge dig metoden att hantera det.
Så gör du när det börjar svaja på jobbet


Mest läst i kategorin
Fajtas, fly, frys, följ eller – förstås – ”fuck it”.
De fem vägar som finns att hantera omvälvningar på jobbet, något mer utförligt formulerat än så i Peter Atwaters nya bok ”The Confidence Map:Charting A Path from Chaos to Clarity”.
Peter Atwater är finansforskare, konsult och adjungerad professor i ekonomi vid universitetet i Delaware.
I sin nya bok skriver han om hur företagsledare ofta missar att efterdyningar till stora negativa händelser fortsätter skölja igenom företaget långt efter den första chocken.
Gör inte tillräckligt
Följden av det blir att medarbetare gör saker, när de är tagna av situationen, som får djupgående konsekvenser för företaget – och att vd och ledning inte gör tillräckligt för att förutse och begränsa de anställdas reaktioner.
Atwater säger till Fortune att oavsett hur briljant en vd:s strategi är, så är det de anställdas förtroende för chefen och företaget efter en negativ omvälvning som avgör om företaget går mot ljuset i slutet av tunneln eller förlorar sig i en mörk spiral.
Senaste nytt
Fem vanliga reaktioner
Det finns, minst, fem reaktioner när medarbetare ska bearbeta tvivel och rädsla, skriver Alwater.
Att fajtas eller fly är två allmänt kända – men att följa, frysa eller ”fuck it” är tre metoder vi talar mindre om, trots att de är vanliga.
Så här beskriver Alwater, i korthet, de fem ”F” som följer:
Fajt – kampen mot förändringen ka bli tuff och utmana ledarskapet samt göra cheferna defensiva.
Men i grunden handlar impulsen att fajtas om ett engagemang inför ett hot och kan även ses som en positiv attityd.
Lämnar snabbast möjligt
Fly – vissa topp- och mellanchefer kommer inte att avvakta resultatet av en kris eller se hur företaget klarar en djup svacka. De skickar ut sina CV så snabbt de kan och flyger mot nya mål, för övrigt ofta efter ett första försök att slåss.
Följ – många letar efter någon att följa i ett osäkert läge. Företagets vd vill vara den pålitliga auktoriteten men är ofta så långt borta från medarbetarna att de istället vänder sig till sina närmaste chefer.
Dessutom finns ofta inofficiella ledare på arbetsplatsen och att veta vilka de är kan vara avgörande för utvecklingen.
”Kan hända alla”
Frys – att ”frysa till is” kan hända alla, inklusive vd, i ett krisläge som leder till rädsla, att man får mindre uträttat eller inte klarar att ställa om efter en oväntad förändring.
“De blir förlamade i jobbet”, säger Atwater till Fortune. “De är inte säkra på vilken väg de ska ta härnäst.”
Atwater jämför med reaktioner från människor som minns panikattacker och hur situationen blir överväldigande för dem.
Farligaste alternativet
Fuck it – det kanske farligaste alternativet, enligt Atwater. Medan de som fajtas visserligen kan bli arga, så letar de ändå efter sätt att engagera sig konstruktivt.
De som bara säger ”fuck it” och inte bryr sig låtsas inte ens att de vill förbättra läget utan kan istället ställa till skada för företaget.
Peter Atwaters slutsatser av denna kategorisering?
Att man inte kan överskatta vikten av att kommunicera snabbt och tydligt efter en viktig händelse eller förändring.
Erkänn och agera
Företagsledare bör erkänna att företagets agerande skapat stress på jobbet och prata om vad företaget kommer att göra för att hjälpa människor att känna sig mer säkra på arbetsplatsen, menar han.
“Ju snabbare du kan leverera trygghet till individer, desto snabbare kan läkningsprocessen börja”, slår Atwood fast.
Lika viktigt: företagsledare måste komma ihåg att ett övergripande meddelande till personalen inte räcker.
När vd och ledning går vidare i det nya läget, lämnar de sina anställda att spå i kaffesumpen och gissa sig till sin egen väg framåt på jobbet.
Det är, sammanfattar Atwood, att gå i sömnen rakt in i fortsatta problem.
Läs även: Forskare: “Funktionell dumhet” i dagens ledarskap
Läs även: Destruktivt ledarskap – har du en Putin som chef?

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.