Dagens PS
Bybit

En ny standard

Wallenberg vill byta kronan mot euro

Wallenberg
Jacob Wallenberg vurmar för euron och ser ingen framtid för den svenska kronan. (Foto: Christine Olsson/TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 10 maj 2024Publicerad: 10 maj 2024

”Det är mycket som i mitt huvud pekar på att det finns ett värde i att gå åt det hållet. Jag skulle välkomna en debatt kring det”, säger Jacob Wallenberg.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Investors ordförande, tillika Svenskt Näringslivs ordförande gjorde utspelet på Investors årsstämma i veckan sedan en aktieägare ställt frågan om det är dags att införa euro som valuta i Sverige, berättar Dagens Industri.

Wallenberg sa ja till euro 2003

Och det tycker uppenbarligen Jacob Wallenberg, som redan vid folkomröstningen 2003 röstade för euron.

Han tror inte att kronan, som är fortsatt svag, rycker upp sig.

Tvärt om räknar Wallenberg med en ”varaktigt svag” krona då omvärlden saknar intresse för att äga den svenska valutan, menar han.

Ett svensk medlemskap i eurosamarbetet skulle skjuta fram Sveriges position vid förhandlingsbordet i EU med de tunga länderna.

”Där får vi i dag sitta i väntrummet, i takt med att EU utvidgas tror jag det är viktigt att vara så nära centrum som möjligt”, resonerar näringslivsprofilen, enligt Di.

Missa inte: Gardell: Svenskarna har förlorat 13 000 miljarder Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

ANNONS
Alla dina digitala tillgångar. Ett konto.

På Bybit samlar du alla dina kryptotillgångar på ett och samma konto. Handla, låna och använd ditt saldo utan att flytta värde mellan plånböcker. En enklare, tydligare och mer flexibel handelsupplevelse. En ny standard.

Kom igång!
ANNONS
ANNONS