Dagens PS
Bybit

En ny standard

Wallenberg vill byta kronan mot euro

Wallenberg
Jacob Wallenberg vurmar för euron och ser ingen framtid för den svenska kronan. (Foto: Christine Olsson/TT)

”Det är mycket som i mitt huvud pekar på att det finns ett värde i att gå åt det hållet. Jag skulle välkomna en debatt kring det”, säger Jacob Wallenberg.

Investors ordförande, tillika Svenskt Näringslivs ordförande gjorde utspelet på Investors årsstämma i veckan sedan en aktieägare ställt frågan om det är dags att införa euro som valuta i Sverige, berättar Dagens Industri.

Wallenberg sa ja till euro 2003

Och det tycker uppenbarligen Jacob Wallenberg, som redan vid folkomröstningen 2003 röstade för euron.

Han tror inte att kronan, som är fortsatt svag, rycker upp sig.

Tvärt om räknar Wallenberg med en ”varaktigt svag” krona då omvärlden saknar intresse för att äga den svenska valutan, menar han.

Ett svensk medlemskap i eurosamarbetet skulle skjuta fram Sveriges position vid förhandlingsbordet i EU med de tunga länderna.

”Där får vi i dag sitta i väntrummet, i takt med att EU utvidgas tror jag det är viktigt att vara så nära centrum som möjligt”, resonerar näringslivsprofilen, enligt Di.

Missa inte: Gardell: Svenskarna har förlorat 13 000 miljarder Dagens PS

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.