Dagens PS

Bank-vd:n slår larm: "Kan bli uppsägningar"

handelsbanken-carina-åkerström
Carina Åkerström flaggar för uppsägningar i Handelsbanken. (Foto: TT)
Joel Durén
Joel Durén
Uppdaterad: 12 nov. 2021Publicerad: 17 juli 2019

"Det kan komma att bli uppsägningar. Arbetet pågår och jag kan inte säga när det blir eller hur många som berörs."

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

”Det kan komma att bli uppsägningar. Arbetet pågår och jag kan inte säga när det blir eller hur många som berörs.”

Det säger Handelsbankens vd Carina Åkerström till Svenska Dagbladet efter morgonens kvartalsrapport.

Kostnaderna ökar mer än intäkterna – en utveckling som Åkerström lovade stävja när hon tillträdde som vd i mars i år. Än så länge har åtgärderna inte varit tillräckliga, och uppsägningar kan vara på tal i framtiden.

”Vi kan inte, och ska inte, vara bra på allt”, säger Åkerström i artikeln, och menar att banken måste bli mer fokuserad.

LÄS MER: Handelsbanken stänger kontor i Polen >

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Bevisad e-handelsmodell i nästa tillväxtfas

Buyersclub har byggt en e-handelsplattform med fokus på volym, effektivitet och återkommande intäkter. Affärsmodellen är bevisad genom stark tillväxt de senaste åren. Nu genomförs en företrädesemission för nästa tillväxtfas.

Läs mer om investeringscaset
ANNONS
ANNONS