USA hotar länder och personer som vill att utsläppen från sjöfarten ska minska till noll till år 2050. I vecka avgörs frågan i London.
USA hotar länder som vill minska utsläpp


Mest läst i kategorin
Denna vecka samlas den internationella sjöfartsorganisationen IMO, International Maritime Organization, i London.
På dagordningen finns en plan för att minska sjöfartens utsläpp till netto noll och nå målet år 2050.
USA, vars regim inte längre tror på global uppvärmning, hotar nu både de länder och de enskilda delegater som vill arbeta för en koldioxidfri sjöfart, skriver Yle.
Länderna hotas med nya tullar och förhöjda hamnavgifter när deras fartyg anlöper amerikanska hamnar. Dessutom hotar man med att göra det svårare för besättningen att få visum i USA, när fartygen ska byta besättning.
Chefsekonom: USA går stadigt mot konkurs. Dagens PS
Ska straffa länder
Nu har USA dessutom meddelat att man kommer att gå igenom alla sjöfartskontrakt landet har med länder som stöder minskade utsläpp, för att hitta olika sätt att straffa länderna.
USA är inte det enda land som är emot förslaget till avtal, men det är främst USA som är berett att straffa länder och personer som stödjer det.
I övrigt är det främst oljeproducerande länder runt om i välden som är mot att göra sjöfarten koldioxidfri.
Det avtal som nu är aktuell är resultatet av flera års hårda förhandlingar. 2023 godkände IMO en strategi för växthusgaser med målet att nå noll utsläpp 2050.
Under förhandlingar i våras avtalade man de åtgärder som måste till för att målet ska nås.
Storbankens varning: Guldpriset har slagit i taket. Dagens PS

Vill minska stegvis
I stora drag är planen en bränslestandard som stegvis minskar andelen fossilt bränsle inom sjöfarten.
Sjöfarten skulle den vägen bli först med att skapa en global mekanism för prissättning av utsläpp.
Mats Björkendahl, sakkunnig hos Rederierna i Finland, säger hos Yle att det redan finns en hel del teknik för att göra sjöfrakter utsläppsfria.
”Men det behövs en hel del utvecklingsarbete innan alla tekniker kan bli ett realistiskt alternativ.”
Sjöfartsbranschen och de flesta länder i världen har åtminstone hittills stött planerna.
Alternativet är att olika regioner i världen avtalar om egna regler för att minska sjöfartens utsläpp.
”Väldigt problematiskt”
”Det är väldigt problematiskt. Sjöfarten är en internationell och global industri som gärna opererar och fungerar enligt globala regler som är likadana runt om i världen”, säger Mats Björkendahl.
”Det blir svårt för sjöfarten om den måste anpassa sig till olika regelverk och krav lite beroende på vilken hamn ett fartyg råkar ligga i för stunden.”
IMF-chefen: “Farorna för handeln överdrivna”. Dagens PS
Jordartsmetaller: “Det är ett mycket effektivt vapen”. E55

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.