Dagens PS

Stockholmsbörsen faller mer – men Ferronordic rusar

Stockholmsbörsen Ferronordic
Stockholmsbörsen faller på bred front under förmiddagen. Bilden är tagen i ett annat börssammanhang. (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 12 maj 2022Publicerad: 12 maj 2022

Breda kursfall kantar Stockholmsbörsen under torsdagsförmiddagen – en aktie går dock mot strömmen: Ferronordic. 

ANNONS

Mest läst i kategorin

Carl Bergkvist, chefsekonom på Stockholms handelskammare, tecknar en ljus bild av huvudstadens konkurrenssituation i en ny rapport.
Spela klippet

Ny rapport pekar ut Stockholm som bäst i Europa: "Ruskigt innovativ"

17 sep. 2025

Som väntat är det rött på Stockholmsbörsen under torsdagsförmiddagen. Runt klockan 12 är det breda OMXSPI är ned med 2,24 procent och storbolagsindexet backar 1,89 procent.

Aktiemarknaden i Stockholm följer därmed den dystra utvecklingen på USA:s börser på onsdagskvällen, svensk tid, sedan det amerikanska arbetsmarknadsdepartementet släppt inflationsdata för april.

ANNONS

Inflationstakten låg i april i USA på 8,3 procent, något lägre än inflationen i mars då den var 8,5 procent.

Men fortfarande är den amerikanska inflationen hög och investerare oroar sig för att centralbanken Federal Reserve ska gå hårdare fram med sina räntehöjningar än vad ordförande Jerome Powell kommunicerat.

Inflationen stiger mot nya höjder även i Sverige

I Sverige har även SCB nu kommit in med siffrorna över inflationen i april och den visar på en inflationstakt på 6,4 procent för månaden, vilket får banker att justera upp prognosen för Riksbankens räntehöjningar.

Både Handelsbanken och Swedbank räknar med att Riksbanken höjer styrräntan med 50 punkter, eller 0,50 procentenheter i juni.

På Stockholmsbörsen faller aktier på bred front, men maskinåterförsäljaren Ferronordic är ett av undantagen från regeln och rusar tvåsiffrigt på en nysläppt resultatrapport som visar att vinsten lyfter 36 procent trots att utsikterna försämrats på den ryska marknaden.

Ferronordic-aktien steg efter börsens öppning 14 procent på rapporten.

ANNONS

Under torsdagen backade USA:s breda börsindex S&P 500 med 1,7 procent.

Tekniktunga Nasdaq rasade med hela 3,2 procent medan Dow Jones tappade 1,0 procent.

Läs även: Största börsnedgången sedan 1974

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

ANNONS
Tjänstebilsfavoriten Tiguan laddhybrid R-Line SWE Edition
Volkswagen logo

Nya Tiguan laddhybrid R-Line är här. Med upp till 12 mils räckvidd helt på hel och snabbladdning på längre resor är den redo för alla dina äventyr.

 Se erbjudandet på SWE Edition här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS