Dagens PS

Portföljkampen: "Tackar bank-aktien för ledningen"

Realtids chefredaktör Edvard Lundqvist och Dagens PS ekonomijournalist David Ingnäs har utmanat varandra i en portföljkamp - tre aktier vardera har de valt som de för egen del tror kan vara värda att fiska upp i de senaste veckornas börsras. Vinner börsen eller någon av de två fiktiva portföljerna? Vid midsommar får vi svaret.
Realtids chefredaktör Edvard Lundqvist och Dagens PS ekonomijournalist David Ingnäs har utmanat varandra i en portföljkamp - tre aktier vardera har de valt som de för egen del tror kan vara värda att fiska upp i de senaste veckornas börsras. Vinner börsen eller någon av de två fiktiva portföljerna? Vid midsommar får vi svaret. (Kollage: Dagens PS / Getty Images)

Portföljkampen har fått en ny ledare efter att börsen lyft på förhoppningar om ett slut på striderna i Mellanöstern. Dagens PS bank-aktie är den stora vinnaren.

Äntligen bär bottenfisket för två veckor sedan frukt och soffliggarens ledning sedan start är bruten. Edvard Lundqvist Realtidsportfölj lider fortfarande av raset i Boliden men har också den studsat upp.

Läs även: AI-jättarna rusar mot börsen – och bränner miljarder på vägen – Dagens PS

Bank-aktien plus över 4 procent

Två av tre aktier i Dagens PS bottenfiskarportfölj är nu på plus sedan kampen inleddes mot vår systertidning Realtid.

Allra starkast har bank-aktien Handelsbanken (börskurs Handelsbanken) som sedan start är upp 4,4 procent inklusive en fin utdelning.

Men även Investor (börskurs Investor) är nu på plus, om än marginellt.

InnehavAntalKursVärde (kr)Förändring inkl. utd. (%)
Investor113354,6540 075+0,3%
Handelsbanken A216126,927 410+4,4%
Kinnevik58649,0728 754-3,9%
Kassa (inkl utdelning)3 868
Totalt101 927 kr+1,93%

Kinnevik (börskurs Kinnevik) är fortsatt starkt på minus, mer än index, och jag börjar fundera på om min chansaktie verkligen kommer att orka återhämta sig på samma sätt som andra aktier även om Iran-konflikten ordnas upp eftersom den också tyngs av helt andra faktorer.

Å andra sidan är det långt kvar till midsommar än och det ska bland annat komma en Q1-rapport 16 april och hållas en årsstämma 5 maj som skulle kunna bjuda på något positivt. Chansaktie var som sagt ordet.

Tre veckor sedan portföljkampens start

Det var ju två veckor in i Irankriget, måndagen den 16 mars, som Dagens PS och Realtid valde att sätta den klassiska devisen ”köp börsdippen” på prov.

Varsin fiktiv portfölj på 100 000 kronor vardera bestående av tre akter köptes in.

Följ portföljkampen: Sex aktier vi fiskar upp i börsraset

Är börskraschen ett tillfälle att köpa aktier till reapris för den som har pengar över eller är det smartast att bara sitta helt still i båten? Nu testar Realtids chefredaktör Edvard Lundkvist och Dagens PS ekonomijournalist David Ingnäs tesen ”att köpa dippen”. En portföljkamp mellan experterna – och mot börsen – som pågår fram till midsommar.

Målsnöret sattes till midsommar – tre månader fram tills den 16 juni. Skulle det ha visat sig att vara en smart strategi att investera i börsraset och hade vi i så fall köpt rätt aktier?

Index fortfarande svagt på minus

Nu – tre veckor in i tävlingen – har i alla fall en av portfölj lyckats passera soffliggaren som låter sina pengar ligga kvar på kontot.

Dagens PS portfölj tog påskledigt nära plus 2 procent.

🏆 Totalställning 7 april

PlaceringPortfölj / IndexVärde / NivåFörändring (%)
🥇 1Davids Dagens PS-portfölj101 927 kr+1,93%
🥈 2Soffliggaren100 0000,00%
🥉 3OMX Stockholm PI GI526,26-0,56%
4Edvards Realtidsportfölj92 347 kr-7,65%

Index är under samma period svagt på minus, -0,56 procent, och är därmed tre i tävlingen.

Realtids fiktiva portfölj är kvar på fjärdeplatsen där Boliden (börskurs Boliden) fortfarande tynger.

Får hjälp av dollarkursen

Dock har Edvard Lundqvist placeringar gjort ett rejält ryck från sedan förra veckan då den var ned 12,55 procent. Nu ”bara” back 7,65 procent.

InnehavAntalKursVärde (kr)Förändring (%)
Boliden48502,824 134-19,5%
Industrivärden C104464,448 298-3,0%
Alphabet A7297,6 USD19 598-1,3%
Kassa3170%
Totalt92 347 kr-7,65%

Framförallt är det amerikanska Alphabet som lyft senaste veckan och är nu nästan tillbaka på startkursen med stöd av en stärkt dollar. Men även Boliden har återhämtat delar av det tidigare raset.

Allt talar för att kommande vecka återigen kommer att avgöras av Donald Trumps försök att nå ett slut på kriget i Iran eller inte.

Läs även:

Portföljkampen startar

Portföljkampen vecka 1

Portföljkampen vecka 2

David Ingnäs

Bevakar börs, fonder och sparande. Skriver om både svenska och utländska aktier, bevakar såväl små som stora företag. Ansvarig för Dagens PS artikelserie Veckans börsprofil.

David Ingnäs

Bevakar börs, fonder och sparande. Skriver om både svenska och utländska aktier, bevakar såväl små som stora företag. Ansvarig för Dagens PS artikelserie Veckans börsprofil.

Mest lästa i kategorin