Dagens PS

Kinas taktik får hård kritik av OECD: "Industriell dopning"

kina
Robotar är en bransch som Kina nu satsar hårt på, inte minst med statliga pengar. (Foto: Ng Han Guan/AP/TT).

Med stora statliga subventioner har Kina hållit även mindre framgångsrika bolag under armarna. Det gillas inte av OECD-länderna.

Kinas omfattande statliga stöd till industriföretag skapar allt större obalanser i världshandeln.

Det framgår av nya uppgifter från OECD.

Dessa siffror visar att statliga subventioner till stora tillverkningsföretag har stigit till de högsta nivåerna sedan finanskrisen 2008.

Riskerar att snedvrida konkurrensen

Enligt OECD:s analys får kinesiska företag mellan tre och åtta gånger mer statligt stöd än motsvarande bolag i OECD-länderna.

Stödnivåerna överträffar även dem i andra stora tillväxtekonomier som Indien och Brasilien, skriver BusinessAM.

Organisationen beskriver utvecklingen som en form av ”industriell dopning”, där statliga bidrag, skatteförmåner och förmånliga lån stärker företagens konkurrenskraft oavsett deras faktiska effektivitet.

Kritiker menar att detta riskerar att belöna överkapacitet och snedvrida konkurrensen snarare än att främja innovation.

Läs mer: Kinas industri dundrar igång – mitt under krisen. Dagens PS

Har varit en konfliktfråga

Frågan har länge varit en källa till konflikt mellan Kina och västvärlden.

Amerikanska företrädare har under flera år anklagat Kina för att ge sina företag otillbörliga konkurrensfördelar, inte minst inom fordonsindustrin.

Även inom EU har oron ökat i takt med att europeiska biltillverkare möter hård konkurrens från kinesiska aktörer som BYD och Chery.

OECD:s kartläggning ger ny inblick i ett område som länge präglats av begränsad insyn.

Lyckas få insyn på omvägar

I en rapport från 2025 kritiserade USA:s handelsrepresentant Kina för att inte ha lämnat en fullständig redovisning av sina nationella subventionsprogram till Världshandelsorganisationen, trots mer än två decennier som medlemsland.

För att komma runt bristen på öppenhet har OECD granskat företagsredovisningar, skattesubventioner och lån med förmånliga villkor.

Analysen visar att de samlade stöden i de 15 undersökta industrisektorerna uppgick till omkring 108 miljarder dollar under 2024.

Saknas en gemensam metod

OECD:s generalsekreterare Mathias Cormann framhåller att subventionerna inte bara påverkar enskilda företag utan också förändrar konkurrensförutsättningarna på globala marknader.

Enligt organisationen har det tidigare saknats en gemensam metod för att mäta och jämföra dessa stödformer, vilket gjort det svårt att bedöma deras fulla effekt på världshandeln.

Rapporten väntas ge nytt bränsle åt den pågående debatten om handelshinder, tullar och industripolitik mellan Kina, EU och USA.

Läs mer: Jättenoteringar står för dörren – kan marknaden hantera dem? Realtid

Johannes Stenlund

Johannes Stenlund är en journalist som bevakar ekonomi, näringsliv och politik för Dagens PS. Särskilt intresserad av internationell handel, råvaror, utvecklingsfrågor och politisk ekonomi. Har tidigare skrivit om utrikespolitik och ekonomi för flera svenska tidningar. Trivs både med att förklara det stora sammanhanget och att bevaka den lilla händelsen på plats. Kontakta Johannes Stenlund här.

Johannes Stenlund

Johannes Stenlund är en journalist som bevakar ekonomi, näringsliv och politik för Dagens PS. Särskilt intresserad av internationell handel, råvaror, utvecklingsfrågor och politisk ekonomi. Har tidigare skrivit om utrikespolitik och ekonomi för flera svenska tidningar. Trivs både med att förklara det stora sammanhanget och att bevaka den lilla händelsen på plats. Kontakta Johannes Stenlund här.

Mest lästa i kategorin

Karl Hedberg, aktiechef på DNB Carnegie private banking tror att det kan komma en nedgång på börsen i sommar. Utsikterna för solsken i börsindex är därmed små.
Börs & Finans

Aktiechefen tror inte på sol på börsen i sommar

02 juni 2026