Dagens PS
Bybit

En ny standard

Erik Thedéen: Det är ett bondfångeri

15 februari
Riksbankschefen Erik Thedéen. (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 25 jan. 2024Publicerad: 25 jan. 2024

Riksbankschefen dömer i en DN-intervju ut tesen om att det går att tjäna pengar på aktietips.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Han har själv ett förflutet i den privata finansbranschen, till och med som vd för Stockholmsbörsen.

Men det där snacket om pengar imponerar inte på honom, särskilt inte snabba klipp.

“Jag är bekymrad över det väldiga fokus som är på aktiekursen från ena dagen till den andra. Det ger en felaktig bild av vad aktieägande är. Aktieägande är ju riskkapitalförsörjning för företag som ska göra investeringar”, säger Erik Thedéen i ett reportage av Dagens Nyheter inför nästa veckas räntebeslut.

Något stöd för att aktietips ger publiken pengar finns inte, hävdar han och beklagar att affärsjournalistiken lägger så mycket möda på det.

Hans arbetsgivare spekulerade mot kronan

Han kallar det “ett bondfångeri” som är “väldigt olyckligt”.

Det säger alltså Thedéen, som var chef för Finansinspektionen innan han efterträdde Stefan Ingves som riksbankschef.

Han har även varit ränteanalytiker och ställföreträdande chef för räntebärande handel på JP Bank (som spekulerade mot kronan), arbetat för hedgefond, varit placeringsstrateg och vd för Nasdaq OMX, förutom sin finansiella karriär inom det offentliga.

Handelshögskoleutbildade Theréen tycker inte att en Riksbank ska ägna sig åt stödköp av obligationer, men konstaterar samtidigt att situationen var unik under pandemin.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

Så investerar du enkelt i private equity

04 dec. 2025
Spela klippet
PS Partner

Historiskt tredje kvartal för det noterade guldbolaget: Akobo Minerals tar klivet in i lönsamhet

01 dec. 2025
Spela klippet
PS Partner

Så investerar du enkelt i private equity

29 nov. 2025

Thedéen minns när styrräntan var 500 procent

Mest präglad är han, säger han också, av krisen i början av 1990-talet när styrräntan skenade till extrema 500 procent.

Nu håller han i klubban för vad styrräntan ska landa på vid nästa möte. Räntebeskedet kommer på torsdag nästa vecka.

Just nu är styrräntan 4,0 procent och de flesta bedömare tror att räntan nått toppen då inflationen nu väntas falla tillbaka mer.

På frågan från DN om han, utifrån sina egna privatekonomiska förhållanden, kan sätta sig in i hur många hushåll i dag har det, svarar Thedéen:

“Jag kan analytiskt förstå hur någon annan har det, men det vore förmätet att påstå att jag förstår exakt.”

Läs även: Svenska kronans öde – experter allt mer oense Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

ANNONS
Alla dina digitala tillgångar. Ett konto.

På Bybit samlar du alla dina kryptotillgångar på ett och samma konto. Handla, låna och använd ditt saldo utan att flytta värde mellan plånböcker. En enklare, tydligare och mer flexibel handelsupplevelse. En ny standard.

Kom igång!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS