Teslas vd Elon Musk är nära att ta tillbaka de tiotals miljarder dollar han förlorade under den massiva bojkotten mot den amerikanska elbilstillverkaren.
Elon Musk på väg att ta tillbaka sina miljarder


Mest läst i kategorin
Musks tvivelaktiga politiska utspel när han jobbade åt Trump i Vita huset utlöste våldsamma protester världen runt och fick försäljningen av Teslas bilar att rasa till botten.
För Elon Musk personligen innebar det att hans förmögenhet urholkades kraftigt, men nu berättar Business Insider att serieentreprenören tycks vara på väg att ta igen alla pengar han förlorat tidigare i år i takt med att Teslas aktier skjuter i höjden.
Nästan hela tappet återtaget
Enligt Bloomberg Billionaires Index var Musks nettoförmögenhet när USA-börsen stängde i går, måndag, 429 miljarder dollar, vilket nästan är lika mycket som i januari då den uppgick till 432 miljarder dollar.
När Musks förmögenhet stod som lägst, det var i april i år, var den 290 miljarder dollar.
Aktiekursen hade då fallit med dramatiska 45 procent när den bottnade.
Efteråt deklarerade Teslachefen att han skulle lämna sitt uppdrag åt den amerikanska administrationen, vilket fick aktiekursen att börja återhämta sig.
Senaste nytt
Musk hade fått sin revansch
I slutet av maj hade hans förmögenhet klättrat till 390 miljarder dollar, men efter ett gräl med förolämpningar med Trump i juni föll Teslas aktie tungt på nytt.
Nu har Elon Musk köpt aktier till ett värde av 1 miljard dollar, vilket fått aktiekursen att stiga på nytt.
Läs mer: Elon Musk köper stor post aktier i Tesla DagensPS
Även nyheten om att styrelsen vill belöna sin vd i Tesla med ett lönepaket på en biljon dollar har gett aktien ett lyft.
Då blir Teslas vd dollarbiljonär
Enligt Business Insider har Teslas aktier stigit med nästan 18 procent de senaste fem handelsdagarna och för första gången i år var aktien i positivt territorium på måndagen.
Oracles medgrundare Larry Ellison gick om Elon Musk som världens rikaste person förra veckan, men Musk har nu återtagit översta pallplatsen.
Och skulle han, på lite sikt genom att infria en rad uppsatta mål med Tesla, plocka hem det saftiga lönepaketet blir han världens första biljonär, dessutom i dollar.
Läs även: Påven angriper Musks lönepaket på 1 biljon dollar DagensPS
Läs mer: Analytiker: Tesla skulle falla fritt utan Elon Musk Realtid
Läs också: Alla pratar om Larry Ellison – men inte om allt DagensPS

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.