Nu har Bilderberggruppen checkat in på Grand Hôtel: Detta vet vi

Bilderberggruppen
"Inga selfies, inga hashtags. Det är så här makt ser ut när den verkligen inte vill bli sedd hos Bilderberggruppen." (Foto: Fredrik Sandberg/TT)
Viggo Cavling
Viggo Cavling
Uppdaterad: 12 juni 2025Publicerad: 12 juni 2025

Det mest hemliga med Bilderberggruppen är att det inte är särskilt hemligt. Nu är de här. I Stockholm. I detta nu, i Grand Hôtels tysta salonger, samlas världens mest inflytelserika människor för ett möte ingen får citera – men alla älskar att viska om.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Vi vet inte exakt vad som sägs. Men vi vet att något sägs.

Albert Bonnier och Jonas Bonnier på minglet innan Stora journalistpriset delas ut på Bonniers Konsthall. (Foto: Jessica Gow TT)

Jonas Bonnier har redan varit där – så du slipper

För den som inte blev bjuden i år (eller något annat år) rekommenderar vi varmt Jonas Bonniers essä i Fokus från 2018. Där beskriver han hur han – något motvilligt – tackade ja till att följa med på det mytomspunna mötet, då i en amerikansk skogsglänta kamouflerad som Marriotthotell.

Hans tonårsson var mer insatt än han själv: »Du måste åka. Alla vet vad det är. Ingen vet vad det är. Det är därför du måste åka.«

“Jonas Bonnier åkte dit en gång. Han förstod inget. Därmed kvalificerad för nästa års möte med Bilderberggruppen.” (Foto: Fredrik Sandberg/TT)
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

För många IT-projekt misslyckas – här är misstagen du måste undvika

22 maj 2025

Konferensen där alla talar – men ingen lyssnar

Bonnier berättar om långa tal som gav honom absolut ingenting, men som fick hela rummet att darra – för det som inte sades. Om Argentina, till exempel.

Han beskriver också en sal fylld av maktmänniskor som alla är där för att föreläsa – aldrig för att lyssna. Där “frågestunder” mest liknar elitistisk Jeopardy. Där ansiktsigenkänning vore mer praktiskt än namnskyltar. Och där Henry Kissinger mest satt och andades makt.

ANNONS

Vad händer hos Bilderberggruppen just nu?

Säkerheten är massiv. Entréer spärrade. Slottet vaktar från håll. Inga bokningar accepteras. Franska matsalen är lika öde som riksdagens sommarplenum.

Inne i salongerna rör sig diplomater, toppchefer, centralbanksfolk, IT-miljardärer och någon enstaka svensk mediekändis som lyckats få en sen biljett. Grand Hôtel är fullbokat för det som i officiella kretsar fortfarande kallas ”ett privat möte”.

Och enligt TT har pressansvarig för statsministern bekräftat att Ulf Kristersson bjudits in att delta i en Q&A-session under konferensens öppning, med temat “Sveriges och EU:s konkurrenskraft samt stöd för Ukraina”.

Det är inget vanligt frukostmöte på Näringsdepartementet.

“Ulf Kristersson på väg in till Bilderberggruppen. Frågan är bara: kommer han ut som globalist?” (Foto: Fredrik Sandberg/TT)

Vad får man ut av Bilderberggruppen?

Enligt Bonnier: nästan ingenting. Förutom känslan av att befinna sig i konspirationsteoriernas epicentrum – komplett med skanderande demonstranter, megafoner och anklagelser om spädbarnsmord.

Så… kanske ändå något?

ANNONS

Perfect Weekend Guide | Bilderberg i Stockholm 2025

Plats: Grand Hôtel, Blasieholmen, 10–15 juni
Deltagare: Många. Men ingen säger exakt hur många – och de berättar det inte heller.
Regler: Chatham House Rule – du får tala om vad som sades, men inte vem som sa det
Stämning: Välklädd paranoia med utsikt över Strömmen
Dresscode: Urban oligark med svensk twist

Tips från Jonas Bonnier:

  • Förvänta dig ingenting – då blir du inte besviken.
  • Det viktiga sägs inte högt. Du måste höra mellan raderna.
  • Nätverka inte. Ingen där behöver dig.

Det här är helgen då hela världens öde möjligen avgörs – i ett rum du inte får komma in i. Och kanske är det precis så de vill ha det.

Därför blir Grand Hôtels hemliga bokningar snart historia

När hela Grand Hôtel i Stockholm bokas upp under flera dagar väcker det både nyfikenhet och irritation.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Viggo Cavling
Viggo Cavling

Viggo Cavling har skrivit om det goda livet sedan tidigt 90-talet. Först i den egna konsttidningen Beckerell, sedan följde Nöjesguiden, Dagens Nyheter, Resume, Svenska Dagbladet, Travel News och RES, bland annat. Allt enligt devisen gör man mycket får man mycket gjort. Gör man lite händer ingenting.

Viggo Cavling
Viggo Cavling

Viggo Cavling har skrivit om det goda livet sedan tidigt 90-talet. Först i den egna konsttidningen Beckerell, sedan följde Nöjesguiden, Dagens Nyheter, Resume, Svenska Dagbladet, Travel News och RES, bland annat. Allt enligt devisen gör man mycket får man mycket gjort. Gör man lite händer ingenting.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS