The Rock: Den största diamanten som gått på auktion

The Rock
"The Rock" liknar inget som auktionshuset Christie´s tidigare visat upp. (Bild: Christie´s)
Jennie Nysted
Jennie Nysted
Uppdaterad: 03 apr. 2022Publicerad: 29 mars 2022

Allt är inte guld som glittrar, men väl diamanter. Lagom till våren auktionerar Christie´s ut den spektakulära stenen “The Rock”. En vit diamant på 228, 31 karat värd mellan 20 och 30 miljoner dollar. Tillika den största diamant som någonsin har lagts ut på auktion, skriver Robb Report.

På jakt efter en spektakulär diamant eller bara fascinerad av vackra stenar? Då kan auktionshuset Christie´s kommande försäljning “The Rock” vara ett passande objekt att hänföras av. En vit diamant på 228,31 karat som just nu söker efter en ny ägare, skriver Robb Report.

Värderad till 30 miljoner dollar

Värderad till närmare 30 miljoner dollar är den imponerande stenen knappast vardagsmat ens för ett exklusivt auktionshus.

“Jag har varit på Christie’s i 25 år och Christie’s har funnits i 256 år och under hela denna tid är det här den största vita diamanten som någonsin har kommit till försäljning på auktion,” säger Rahul Kadakia på Christie´s till Robb Report.

Det var i samband med en privatförsäljning för närmare tjugo år sedan som Christie´s för första gången stiftade bekantskap med den imponerande diamanten, som endast bytt ägare tre gånger.

The Rock

The Rock är den största diamant som GIA-labratoriet klassat. (Bild: Christie´s)

Dubblat försäljningen

Senast som Christie´s stötte på en sten av jämförbar kaliber var i Geneve under november 2017, då en diamant på 163, 41 karat klubbades för 33 701 000 dollar. En prislapp som sannolikt kommer överträffas när “The Rock” gör sin entré.

Särskilt som diamantmarknaden just nu befinner sig i en expansiv fas.

“Vår auktionsförsäljning förra året fördubblade försäljningen från 2020”, säger Rahul Kadakia till Robb Report.

Det gör förväntningarna höga inför försäljningen av “The Rock” som på grund av sin storlek och form bedöms som en diamant man bara ställs inför en gång i livet. Detta med tanke på att det tagit Christie´s 256 år att komma över diamanten.

Största som någonsin klassats

“The Rock” är också den största diamant som GIA-labratoriet någonsin klassat. Att sia om ett eventuellt utfall vid Christie´s auktion är därför svårt. Inte minst för auktionshuset själva.

“Ärligt talat har stenen inget pris”, säger Kadakia till Robb Report.

Den som vinner auktionen kan således skatta sig lycklig.

Läs även: Pokémonkort sålt för närmare 4 miljoner

Jennie Nysted
Jennie Nysted

Jennie Nysted
Jennie Nysted