F1 blir film – och Formel 1 blir världens hetaste sport

Formel 1-filmen visar vad som händer när Top Gun byter flygplan mot Ferrari. (Foto: Pressbild)
Viggo Cavling
Viggo Cavling
Uppdaterad: 25 juni 2025Publicerad: 25 juni 2025

Premiärhelg: Brad Pitt kliver in på startgridden i F1 – filmen som ska ta motorsporten till nya kulturella höjder.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Formel 1 har länge varit det mest exklusiva man kan ägna sig åt med kläder på. Bilar för hundratals miljoner. Förare med spegelglas och stenhård käke. Tävlingar i Abu Dhabi, Monaco och Miami. Men det är först nu som sporten blivit kult. Och det är först nu Brad Pitt sätter sig bakom ratten.

Glöm Fast & Furious – nu är det Elegant & Emotionally Complex som gäller. (Foto: AP)

I dag har filmen F1 världspremiär

Och nej, detta är inte ännu en superhjältefilm. Det här är ett fartblint prestigeprojekt – regisserat av Joseph Kosinski (Top Gun: Maverick), producerat av Jerry Bruckheimer (The Rock, Pirates of the Caribbean) och med Lewis Hamilton som exekutiv producent. Ja, den Hamilton.

ANNONS

Senaste nytt

Från Stallfågel till stjärnstatus

Formel 1:s kulturella genombrott började med Netflix. Med Drive to Survive fick sporten inte bara nya fans, utan helt nya målgrupper: amerikanska 20-somethings, unga kvinnor och techbros i hoodie. Alla började prata om downforce, dirty air och DRS som om det vore brunchmeny på Riche.

Och nu kommer filmen. Brad Pitt spelar Sonny Hayes – en förare som gjort sitt, men som återvänder för att hjälpa ett ungt talangteam med Damson Idris bakom ratten. Det låter som Rocky IV, men med racingoverall.

Det spektakulära? Filmen är inspelad under riktiga Grand Prix-helger, med riktiga team, på riktiga banor. Ja, Brad Pitt har kört på banan under Silverstone. Det är som att Tom Cruise skulle krascha in i riktiga Top Gun.

Krönika: Jag saknar Almedalen – men helvete vad dyrt det har blivit

Det är en händelse som ser ut som en tanke att det är Björn Ulvaeus som inviger årets upplaga av Almedalen. Han är en av Sveriges runt 500 miljardärer.

ANNONS
Formel 1-filmen visar vad som händer när Top Gun byter flygplan mot Ferrari. (Foto: AP)

En sport blir blockbuster

Formel 1 är idag lika mycket underhållning som sport. Netflix har format narrativet. Sociala medier lyfter dramat. Och FIA, sportens förbund, har tagit fram en global expansionsplan som skulle få Fifa att rodna.

Tre lopp i USA. Fullsatta läktare i Saudiarabien. Kinesiska miljardärer som köper team. F1 är inte bara filmens titel – det är ett innehållskoncept. En berättelse. En produkt redo att strömmas, streamas och säljas i merchhyllan.

Därför är F1 på allas läppar

Stjärnorna: Max Verstappen är sporten personifierad – vinnarmaskin med noll charm. Lando Norris är den snygga rebellen. Lewis Hamilton är… Beyoncé i hjälm.

Dramat: Reglementen som ändras. Stallchefer som bråkar. Förare som hatar varandra i paddocken. Det är som The Crown, men med explosioner.

Tekniken: Dagens F1-bilar är datastyrda projektiler med hybridmotorer och AI-bromsar. Om Elon Musk fick drömma fritt, skulle han bygga exakt detta.

Formel 1-filmen visar vad som händer när Top Gun byter flygplan mot Ferrari. (Foto: AP)
ANNONS

Perfect Weekend Guide: F1 för nybörjare

  • Vad heter filmen? F1 (ja, bara det)
  • När har den premiär? 25 juni
  • Vem gör den? Regissör Joseph Kosinski, producent Jerry Bruckheimer
  • Var spelades den in? På riktiga F1-lopp: Silverstone, Spa, Hungaroring
  • Mest hajpade scenen? Brad Pitt på gridden – på riktigt

Slutsats: Det här är bara början

Med F1 tar Formel 1 ännu ett steg bort från sportdelen av tidningen – och rakt in i nöjesdelen. Motorsport är den nya rocken. Och Brad Pitt har precis lagt i högsta växeln.

Sveriges mest lönsamma export – utan statlig plan

200 svenska låtskrivare tjänar miljoner – ändå går bara 39 öre per invånare till stöd för export.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Viggo Cavling
Viggo Cavling

Viggo Cavling har skrivit om det goda livet sedan tidigt 90-talet. Först i den egna konsttidningen Beckerell, sedan följde Nöjesguiden, Dagens Nyheter, Resume, Svenska Dagbladet, Travel News och RES, bland annat. Allt enligt devisen gör man mycket får man mycket gjort. Gör man lite händer ingenting.

Viggo Cavling
Viggo Cavling

Viggo Cavling har skrivit om det goda livet sedan tidigt 90-talet. Först i den egna konsttidningen Beckerell, sedan följde Nöjesguiden, Dagens Nyheter, Resume, Svenska Dagbladet, Travel News och RES, bland annat. Allt enligt devisen gör man mycket får man mycket gjort. Gör man lite händer ingenting.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS