USA kommer fortsätta blockera Hormuzsundet så länge det inte finns ett ordentligt fredsavtal på plats. Iran kallar det amerikanska agerandet för ”piratdåd”.
USA blockerar fortsatt Hormuzsundet – "piratdåd"

Ett tag var det Iran som kontrollerade oljan som skeppades genom det smala Hormuzsundet.
Den som lyckas kontrollera sundet och de omkringliggande öarna kommer också ha makten över oljeflödet i Mellanöstern.
USA blockerar Irans hamnar
Som svar på tal har USA blockerat iranska hamnar i Hormuzsundet, något som Kina riktat skarp kritik mot.
Kina, som länge haft nära band till regimen i Teheran, har ett stort intresse av att trafiken genom Hormuzsundet återupptas. Landet är den största köparen av iransk råolja, och blockaden slår direkt mot denna försörjning, med potentiellt omfattande konsekvenser för den kinesiska ekonomin.
Den kritiken tar dock Donald Trump med en axelryckning.
Inget avtal i sikte
Han tänker fortsätta med USA:s blockad så länge det inte finns någon ordentlig fredsdeal på plats.
USA har redan kammat hem segern i kriget menar Trump, där han uppger på Truth Social att blockaden som startade för en vecka sedan ”förstör Iran fullständigt”, enligt BBC.
Den tillfälliga vapenvilan löper ut på onsdagen samtidigt som det är oklart om nya fredssamtal mellan Iran och USA kommer hållas i Pakistan.

Tvingar tillbaka fartyg – ”piratdåd”
USA har redan tvingat sammanlagt 27 iranska fartyg att återvända till sina hamnar och man beslagtog samtidigt ett iranskflaggat lastfartyg för första gången i konflikten under söndagen.
Iran pekar på att blockaden är ett ”piratdåd” eftersom USA bryter mot den pågående vapenvilan.
Sundet stängt i två månader
Iran har dock på egen hand fortsatt stängt sundet, även om det öppnade kortvarigt i helgen. Det har nu varit stängt i nästan två månader där de båda länderna fortsatt anklagar varandra för att sätta käppar i hjulen för världens oljehandel.
Ingen verkar vilja ge med sig där Iran uppger att landet kommer hålla rutten stängd tills USA upphör med blockaden av hamnarna.
Påverkar hela Mellanöstern
Det är oklart vem som kommer backa först, och det är vidare högst oklart hur situation kommer att påverka hela Mellanöstern, där många länder fram tills nu tjänat stora pengar på sin oljehandel.
Kommer världens entreprenörer svika Dubai framöver och vad händer med exempelvis oljelandet Förenade Arabemiratens ekonomi framöver?
Förenade Arabemiratens oljeproduktion har fallit med mer än hälften till följd av den effektiva stängningen av Hormuzsundet och landet ber nu USA om finansiell hjälp.
Den globala oljekartan ritas snabbt om, och det gäller att snabbt se nya möjligheter och samarbeten för att inte förlora allt för mycket på utvecklingen.
Missa inte:
Oljan rusar och freden mellan USA och Iran är hotad. Dagens PS





