Grönland och Arktis står i fokus för Donald Trump just nu. Det är ingen nyhet. Men vad sägs om att han tar hjälp av Finland och Kanada?
Så ska Finland hjälpa Trump med Grönland


Mest läst i kategorin
När den amerikanske regenten Donald Trump ska lägga under sig Grönland och ta herraväldet över Arktis, kräver det stora insatser.
En av dem står Finland för. Ska USA kunna segla genom handigt täckta av fas is, krävs effektiva isbrytare.
Nu har Trump beställt 11 nya sådana – av Finland, världsledande på området.
Finland är obestridd världsetta när det gäller isbrytare. Faktum är att finska företag konstruerat 80 procent av alla isbrytare som är i drift globalt och att 60 procent av dem byggts på varv i Finland.
Så räddade Trump Danmarks statsminister. Dagens PS
Unikt i världen
Den kapaciteten är en nödvändighet, säger Maunu Visuri, vd för statliga finska Arctia, som driver en flotta med 8 isbrytare.
”Finland är det enda landet i världen där alla hamnar kan frysa under vintern”, säger han hos BBC.
Han kunde ha tillagt att 97 procent av alla varor som ska till Finland importeras sjövägen.
Under de kallaste månaderna håller isbrytarna Finlands hamnar öppna och fungerar som vägvisare för stora lastfartyg.
”Det är verkligen en nödvändighet för Finland. Vi säger att Finland är en ö”, säger Visuri.
Kapplöpningen om Arktis – därför slåss stormakterna om regionen. Dagens PS
Senaste nytt
Rundade lagen
Det var denna expertis som fick Donald Trump att i oktober tillkännage att USA ska beställa 4 isbrytare från Finland.
Ytterligare 7 ska byggas i USA med finsk design och expertis.
”Vi köper de finaste isbrytarna i världen, och Finland är känt för att tillverka dem”, sa Trump.
Donald Trump rundade till och med lagen för att kunna handla finskt. Enligt amerikansk lag måste USA:s marin- och kustbevakningsfartyg vara byggda i landet, men i det här fallet gick Trump förbi lagen – och hänvisade, för honom något udda, till ”nationella säkerhetsskäl” för att låta bygga i Finland i stället.
Ny bro eller tunnel? ”Vi kommer aldrig att ha råd”. Dagens PS
Tar kanadensisk hjälp
De första kontrakten mellan Finland och USA skrevs 29 december. Finska Rauma marine Constructions ska bygga 2 isbrytare för den amerikanska kustbevakningen vid sitt varv i Rauma.
Ytterligare 4 byggs i Louisiana efter design av finska Aker Arctic Technology tillsammans med dess kanadensiska partner Seaspan – från det Kanada som Trump använder lediga stunder i övrigt till att jävlas med.

”Handlar om makt”
Trumps önskan att utöka sin isbrytarflotta handlar om att demonstrera makt, menar Lin Mortensgaard, forskare vid danska institutet för internationella studier.
”Oavsett hur många hangarfartyg man har och hur mycket man använder dem för att hota stater med, kan man inte segla sitt hangarfartyg in i centrala Norra ishavet”, säger hon.
”Isbrytare är egentligen den enda typen av örlogsfartyg som signalerar att man är en arktisk stat, med arktiska förmågor. Och jag tror att det är vad mycket av den amerikanska diskursen handlar om.”
Grönland: ”Extremt svårt och dyrt”. Dagens PS

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.









