Dagens PS

EU-förhandling med Ukraina och Moldavien inleds

EUs flagga.
Ska EUs flagga få nya stjärnor? Förhandlingar inleds med två nya potentiella medlemsstater. (Foto: Dusan_Cvetanovic / Canva)

De östeuropeiska länderna Ukraina och Moldavien söker sig västerut, kanske främst genom att ansöka om att bli EUs nya medlemsländer.

EU väntas inleda sina förhandlingar med Ukraina och Moldavien om medlemskap under tisdagen. Detta väntas ske genom två separata konferenser för länderna under eftermiddagen, skriver SEB i sitt morgonbrev.

De båda länderna har närmat sig EU efter den ryska invasionen av Ukraina i februari 2022. Länderna har på kort tid fått kandidatstatus och beviljats att inleda förhandlingar om medlemskap, vilket nu verkar bli av.

Utdragna förhandlingar med nya medlemsländer

Den sista punkt med förhandlingarna väntas bli en utdragen historia, vilket innebär att “eventuella framsteg i närtid kan därför väntas vara mer av en symbolisk karaktär”, enligt SEB:s morgonbrev.

Där noterar banken även att diplomater från EU har tryckt på för att inleda samtalen i juni innan Ungern, som varit negativt inställda till att Ukraina och Moldavien ska anslutas till Unionen, tar över ordförandeklubban för EU i juli.

Läs mer: Lätt att vara rysk spion i EU. Dagens PS

Edvard Lundkvist

Chefredaktör på Realtid som gästar på Dagens PS med ojämna mellanrum. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.

Edvard Lundkvist

Chefredaktör på Realtid som gästar på Dagens PS med ojämna mellanrum. Trivs särskilt bra med att skriva oberoende och kostnadsfria nyheter för en bred men intresserad publik.