Dagens PS

Bråk om makt och miljarder hotar Europas superflyg

Frankrike och Tyskland
Ett Tyskland på väg att spendera betydligt mer på försvar än Frankrike ger en ny maktbalans i Europa. På bilden Tysklands förbundskansler Friedrich Merz och Frankrikes president Emmanuel Macron. (Foto: Filip Singer/AP/TT)
Roland Klinga
Roland Klinga
Uppdaterad: 12 feb. 2026Publicerad: 12 feb. 2026

Sprickan växer i Europas prestigeprojekt för ett nytt stridsflyg. Tyskland och Spanien anklagar franska Dassault för att sabotera samarbetet.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Det europeiska prestigeprojektet Future Combat Air System (FCAS), tänkt att bli kontinentens svar på nästa generations stridsflyg, befinner sig i djup kris. 

Tyskland och Spanien anser att franska Dassault har gjort ett fungerande samarbete omöjligt. Samtidigt förnekar Frankrikes president Emmanuel Macron att projektet är på väg att falla samman, skriver The Economist.

När rapporter om ett nära förestående sammanbrott cirkulerade avfärdade Macron uppgifterna. Han planerar samtal med Tysklands förbundskansler Friedrich Merz i hopp om att blåsa nytt liv i satsningen. Något som Dagens PS har berättat om tidigare.

Ansträngt samarbete

FCAS har en beräknad prislapp på flera tiotals miljarder dollar och har blivit allt mer angeläget i ljuset av Rysslands aggression och en växande oro för att USA ska minska sitt engagemang i Europas säkerhet. 

Projektet omfattar inte bara ett nytt stridsflygplan, som ska ersätta franska Rafale och tyska samt spanska Eurofighter Typhoon, utan också autonoma drönarsvärmar och ett digitalt ”stridsmoln” som ska knyta samman alla system.

Läs mer: Frankrike anar oråd när Tysklands upprustning dundrar på (Dagens PS)

Men samarbetet mellan de inblandade länderna och företagen har länge varit ansträngt. Enligt Sebastian Laiseca Segura, tidigare FCAS-chef på spanska Indra, är det inte bara stridsflyget som är i fara. Han menar att tre andra gemensamma europeiska försvarsprojekt de senaste fem åren i praktiken redan är förlorade.

Bland annat drog sig Frankrike i oktober ur ett drönarprogram värt 7 miljarder euro tillsammans med Airbus, Dassault och italienska Leonardo. 

ANNONS

Ett fransk-tyskt stridsvagnsprojekt har försenats kraftigt efter upprepade konflikter. Ett annat samarbete om ett marint patrullflygplan kollapsade 2021 när Tyskland valde ett amerikanskt alternativ.

ANNONS

Frågetecken kring arbetsfördelning

I FCAS handlar tvisten främst om arbetsfördelning och kontroll. Tanken var att Dassault, som utvecklade Rafale, skulle leda arbetet med själva stridsflygplanet. Airbus skulle ansvara för det digitala stridsmolnet och obemannade stödsystem, medan Indra fokuserade på sensorer.

Men synen på samarbete skiljer sig åt. 

”Jag kommer inte att acceptera att tre personer runt ett bord ska besluta om alla tekniska aspekter”, sa Dassaults vd Eric Trappier i september. 

Dassault anser att huvudansvariga aktörer ska ha avgörande inflytande, medan tyskarna vill använda projektet för att bygga upp egen kompetens. Dessutom motsätter sig Dassault att dela med sig av känslig teknik till Airbus.

Läs mer: Saab kan ersätta Frankrike i jätteprojekt (Dagens PS)

Enligt insynspersoner som The Economist har talat med överväger Tyskland nu att lämna projektet. Det som håller FCAS vid liv är snarare politisk prestige än industriell samsyn. Varken Macron eller Merz vill öppet avbryta satsningen.

Analytiker pekar på att Airbus, med Tysklands snabbt växande försvarsbudget i ryggen, kan välja att gå vidare på egen hand. Ett alternativ är samarbete med svenska Saab, vars intresse för ett brittiskt-italiensk-japanskt stridsflygsprojekt har svalnat.

ANNONS

Flera framgångsrika projekt

Samtidigt pågår andra europeiska samarbeten med större framgång. Missilinitiativet European Long-Range Strike Approach (ELSA), som startade 2024, samlar sju länder. 

Även European Sky Shield Initiative (ESSI) fokuserar på gemensamma luftförsvarssystem. Delvis genom att köpa färdiga amerikanska och israeliska lösningar.

Frågan är hur mycket samarbete som är realistiskt i en tid då flera länder kraftigt ökar sina försvarsbudgetar. 

”De kan väga fördelarna med en nationell strategi mot komplexiteten i samarbete”, säger Camille Grand från branschorganisationen ASD (AeroSpace and Defence Industries Association of Europe), till The Economist.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Roland Klinga
Roland Klinga

Jag har jobbat över trettio år som journalist. Mest med ekonomi- och arbetsmarknadsjournalistik. Men också med grävande journalistik och politik. Jag är väldigt sportintresserad och håller Västerås SK högt. Dessutom är jag en flitig musiksamlare. Har över 7000 skivor.

Roland Klinga
Roland Klinga

Jag har jobbat över trettio år som journalist. Mest med ekonomi- och arbetsmarknadsjournalistik. Men också med grävande journalistik och politik. Jag är väldigt sportintresserad och håller Västerås SK högt. Dessutom är jag en flitig musiksamlare. Har över 7000 skivor.

ANNONS
ANNONS