Dagens PS

Hans barn råkade köpa spel för 14 000 – får inte pengarna tillbaka

pengarna
Pappan upptäckte att hans son gjort ett köp i en app för 14 000 kronor (Foto: Pexels, Pixabay).
Isabel Hallqvist
Isabel Hallqvist
Uppdaterad: 10 aug. 2023Publicerad: 10 aug. 2023

När den 10-årige pojken spelade i en app råkade han göra ett köp för 14 000 kronor. När pappan bad Apple om att få pengarna tillbaka fick han kalla handen.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

En 10-årig pojke i Skåne skulle spela mobilspelet Zooba, ett färgglatt spel som går ut på att överleva längst och ta kål på sina motspelare.

Han ville göra tillägg i spelet och, utan att veta vad han gjorde, gjorde han köp i appen – för nästan 14 000 kronor.

Pappan märkte inte av köpet förrän dagen därpå. När han gick in på sin bank såg han att flera betalningar till Apple hade dragits.

Han trodde att sonens spel var gratis, men i själva verket var appen gratis att ladda ner i appbiblioteket Appstore, medan tilläggstjänster kostade.

”Min son förstod inte att han handlade med äkta pengar, när han insåg det blev han ledsen och kände stor ånger”, säger pappan till Dagens industri.

Får inte pengarna tillbaka

Pappan kontaktade Apple, som äger Appstore, och bad om att få pengarna.

”När jag pratade med dem medgav de att det hela var irrationellt”, säger pappan, som vill vara anonym.

Men några pengar får han inte tillbaka.

ANNONS

De Apple-anställda som han varit i kontakt med sa att de tyckte att det var fel att neka återbetalningen, men hänvisade till sina interna regler som gjorde dem ”maktlösa”.

ANNONS

Senaste nytt

Therese Af Kleen, Almi
Spela klippet
PS Partner

Så kan rätt finansiering bli nyckeln till tillväxt

02 okt. 2025
Spela klippet
PS Partner

Så skapar D&G Aktiefond avkastning i ditt pensionssparande

01 okt. 2025

Har anmält Apple

Nu har pappan anmält Apple till ARN, Allmänna reklamationsnämnden, och hoppas på att få pengarna tillbaka.

Detta är inte en unik berättelse.

Flera föräldrar har blivit av med pengar genom att barnen gjort köp i en app – och då har det rört sig om betydligt högre summor.

2015 spenderade en nioåring 60 000 kronor utan föräldrarnas vetskap, och i våras shoppade en 11-åring i en app för 140 000 kronor.

Läs även:

Tre saker som gör dina barn skärmsmarta

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Isabel Hallqvist
Isabel Hallqvist

Reporter på Dagens PS med fokus på ekonomi.

Isabel Hallqvist
Isabel Hallqvist

Reporter på Dagens PS med fokus på ekonomi.

ANNONS
Verisure hemlarm för bara 2990 kr

Här kan du beställa Verisure hemlarm för endast 2990 kr! (Värde: 6990 kr) Snabb hjälp vid inbrott, brand och nödsituationer. Gör larmtestet för att hitta rätt larm för dig.

Läs mer här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS