Dagens PS

Microsoft konkurrerar med Google: Bing med AI

Microsoft konkurrerar med Google: Bing med AI
Microsoft tar upp kampen med Google genom att integrera AI i Bing. Foto: TT
Mia Jacobs
Mia Jacobs
Uppdaterad: 04 jan. 2023Publicerad: 04 jan. 2023

Microsoft tänker ta upp kampen med Google, och jobbar på en ny version av Bing. Investeringen på 10 miljarder i OpenAI och ChatGPT-boten kan alltså löna sig till slut.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Söktjänsten Bing från Microsoft kommer snart i ny version, och enligt The Information blir det med AI-teknik.

Miljardinvestering i OpenAI

Microsoft har investerat 1 miljard dollar (drygt 10 miljarder kronor) i OpenAI, som står bakom chatboten ChatGPT. Chatboten ger “människolika svar på frågor” enligt The Information, och tekniken inkluderas nu alltså i den nya versionen av söktjänsten Bing.

Microsoft konkurrerar med Google

Förra året gick företaget ut med nyheten att man tänkte integrera bildgenereringsmjukvaran  DALL-E 2 från OpenAI i Bing.

Den nya funktionen i Bing ska lanseras under våren, och ska göra att Bing stärker konkurrenskraften mot Google.

OpenAI utvecklar också AI-superdatorteknik åt Azure, Microsofts molntjänst.

Läs även: Bill Gates: Så vill jag rädda alla barn 

Läs även: Se upp med vad du lagrar – moln osäkert 

ANNONS
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Mia Jacobs
Mia Jacobs

Journalist på Dagens PS med lång erfarenhet från olika medier.

Mia Jacobs
Mia Jacobs

Journalist på Dagens PS med lång erfarenhet från olika medier.

ANNONS
Prylar för livet – se aktuella kampanjer och handla här
CDON logo2

CDON är Nordens ledande marknadsplats. Här hittar du ett ständigt växande utbud av produkter inom gaming, leksaker och elektronik till trädgård, skönhet och produkter för dina husdjur. Prylar för livet helt enkelt.

Se aktuella kampanjer och handla här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS