Dagens PS

Skattebeskedet: "Virtual reality är friskvård"

VR-träning är friskvård enligt ett nytt besked
Friskvård – jodå. Virtual reality är friskvård, enligt ett besked från Skatterättsnämnden. Orsaken? Man tränar ögonens koordination. (Foto: Haven Daley/AP-TT)
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren
Uppdaterad: 14 jan. 2026Publicerad: 14 jan. 2026

Virtual reality i form av VR-träning är friskvård. Nu har Skatterättsnämnden lämnat ett förhandsbesked som går emot Skatteverket.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Det handlar om en person so begärt friskvårdsbidrag för att använda ”specialglasögon som med hjälp av en mobiltelefon och app tränar ögats samsyn”.

Enligt underlaget i ärendet är träningen tänkt att ”förbättra ögonens koordination” och den vägen förbättra läsning och minska besvär vid skärmarbete.

Skatteverket ansåg att VR-träning inte omfattas av reglerna för friskvård eftersom det inte handlar om någon form av motion.

Visserligen kan en aktivitet ändå räknas in om den är ”avstressande” eller ska ”förebygga ömhet och stelhet”, men Skatteverket ansåg inte att VR-träning klarade den gränsen heller, skriver FAR.

Friskvårdsbidragen brinner inne och missar målet. Dagens PS

Kan användas hemma – blev nej

Dessutom, påpekade verket, skulle ju VR-utrustning kunna användas hemma i bostaden och då föll idén på ytterligare en regel för friskvårdsbidrag, påpekade Skatteverket och sade nej till bidraget.

Ärendet överklagades och hamnade då i Skatterättsnämnden, som nu tänkt till och avgivit ett förhandsbesked om hur man ser på saken.

Nämnden håller med Skatteverket om att VR-träning inte är motion av något slag. Trots att ögonens muskler tränas, innehåller aktiviteten inte ett tillräckligt inslag av fysisk träning, instämmer Skatterättsnämnden.

ANNONS

Golf, hypnos och viktnedgång – så kan du använda bidraget. Dagens PS

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

Så investerar du enkelt i private equity

04 dec. 2025
Spela klippet
PS Partner

Historiskt tredje kvartal för det noterade guldbolaget: Akobo Minerals tar klivet in i lönsamhet

01 dec. 2025

”Ingen tydlig definition”

Frågan är då om träning med VR-glasögon kan anses var någon annan typ av friskvård?

Det finns ingen tydlig definition av vad ”annan friskvård” är, noterar en bekymrad skatterättsnämnd.

Men sånt som faller inom den kategorin är ju kostrådgivning, stresshantering och kontorsmassage, resonerar man, och faktum är ju att vad som anses effektivt för god hälsa förändras löpande.

Vi utgår från att det (”förändras löpande”) inte är en ordvits från nämnden.

Ingen fysisk motion men andra ingredienser som gör att VR och VR-träning ändå kan anses som friskvård. Nytt besked IRL. (Foto: Chris O´Meara/AP-TT)

Inte det ena – men väl det andra

Nåväl.  Skatterättsnämnden har tänkt till så att det nästan motsvarar fysisk träning och därmed friskvård, och kommit fram till ett äkta å-ena-sidan-och-å-andra-sidan-beslut.

ANNONS

VR-träning kan inte ses som hälso- och sjukvård, som var alternativet till att se det som friskvård.

Men ”i en sammanvägd bedömning” kommer nämnden inte på något som gör att man inte kan se VR-träning som ”annan friskvård”.

Att glasögonen kan lånas hem anser man inte vara något hinder och kommer på nedersta raden fram till att VR-träningen utgör en ”skattefri personalvårdsförmån”.

Vi ser nu fram emot Skatterättsnämndens utslag om friskvårdsstatusen hos fickpingis, spela kula och patiens.

Försäkringskassan drar ner på friskvård. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

ANNONS
Sverige är ett kombiland, vi ser till att det förblir så
Volkswagen logo

Vinterfolk kör Volkswagen ID.7 Tourer, elkombin för Sverige – med fyrhjulsdrift.

Se erbjudandet här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Pension

Sänk lönen och höj pensionen – smart drag eller dyr fälla?

14 jan. 2026
ANNONS
ANNONS