Minskad utdelning och minusresultat i miljardklassen. Men det finns ljusglimtar.
Röda siffror i statens bolagsportfölj


Mest läst i kategorin
Regeringens verksamhetsberättelse för statens 48 portföljbolag är ingen rolig läsning. Utdelningen sjunker med nära 2 miljarder jämfört med ett år tidigare, till 13,6 miljarder kronor, och det sammanlagda resultatet landar på minus 4,7 miljarder kronor, rapporterar Dagens Industri.
Utdelningen kan jämföras med de från 2012 och 2014 som var dubbelt så höga. En ljuspunkt i resultaten var dock att portföljens sammanlagda värde med 80 miljarder till 510 miljarder kronor.
”Det är glädjande att värdet på bolagsportföljen ökade markant efter flera år av minskande värde”, säger näringsminister Mikael Damberg, enligt Di.

Buyersclub har byggt en e-handelsplattform med fokus på volym, effektivitet och återkommande intäkter. Affärsmodellen är bevisad genom stark tillväxt de senaste åren. Nu genomförs en företrädesemission för nästa tillväxtfas.









