Norge inför ”Norge-pris” på el från och med i höst. Det kommer att påverka även prisnivån i Sverige. Det här väntar svenska hushåll.
Norge-pris ger dyrare svensk el


Mest läst i kategorin
Ända sedan vi gjorde om svensk el till ett Monopol-spel och ”marknad”, har prisutvecklingen varit som berg- och dalbanan på Gröna Lund.
Så vad passar egentligen bättre än att komplettera det hela med en Norge-historia?
Norge tänker nämligen införa det som f.Rn, alltså ”före räknenissarna”, var en självklarhet även i Sverige, ett fast pris på el.
Norgepriset är, enkelt uttryckt, ett nytt elavtal som införs från 1 oktober, där hushållen kan teckna ett fast elpris på 40 öre per kilowattimme plus moms.
Höga elpriser hotar hundratusentals jobb i Sverige. Dagens PS
Samma pris dygnet runt
Priset gäller oavsett när på dygnet elen används och det som tillkommer är tilläggskostnader som månads- och nätavgifter.
Med andra ord ett avtal som liknar det även vi var vana vid sedan Hedenhös och fram tills ”marknaden” tog över.
”Det kommer att driva upp priserna under populära timmar”, säger Elskings elexpert Anne By Nazemi hos Aftonbladet om de svenska priserna.
Det understöds av en rapport från Thema Consulting som talar om att hela Norden kommer att drabbas av en prishöjning, där Sverige väntas få en snittökning på elpriset på sju procent.

Ger förutsägbart pris
Förklaringen?
Ett ”Norge-pris” anses så attraktivt för alla förnuftiga norrmän, som vill veta mer än en kvart framåt vad elen kommer att kosta.
När det nya avtalet införs väntas det bli så populärt att Norge får mindre el att exportera, exempelvis till Sverige.
”Elmarknaden hör ju ihop i Norden. Vi importerar och exporterar el till varandra och priset styrs av efterfrågan. Om norrmännen inte behöver ta hänsyn till priset kommer det exporteras mindre el och då blir det dyrare i Sverige”, förklarar Anne By Nazemi.
Kommer att slösa?
Christian Holtz, energimarknadskonsult hos Merlin & Metis, tar till ett annat argument när energin blir mindre marknad i Norge.
”Detta tar ju bort incitament för norrmännen att energieffektivisera. Då borde det bli dyrare i Sverige, speciellt under de dyrare timmarna”, säger Christian Holtz hos Aftonbladet.
Svajigt: Då kan elpriset rusa. Dagens PS
Skånes el fem gånger dyrare: “Exceptionella prisskillnader”. Realtid

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.