Den svenska bostadsmarknaden avslutade med en prisnedgång under årets sista månad och som helhet gick bostadspriserna ned med i genomsnitt 0,7 procent 2025.
Det blev ett surt 2025 på svensk bostadsmarknad


Mest läst i kategorin
I december föll bostadspriserna i snitt 1 procent och statliga bolånebanken SBAB och bostadssajten Booli konstaterar enligt TT att de svenska bostadspriserna nu skvalpar på ungefär samma nivå som vid årsskiftet 2020/2021.
”Vi har ändå haft ett ganska starkt år bakom oss med sjunkande bolåneräntor, särskilt de rörliga, och även starka ökningar av reallöneinkomsterna”, säger SBAB.s chefsekonom Robert Boije till nyhetsbyrån som förklarar att SBAB ser prisutvecklingen på bostadsmarknaden i dag som en normalisering i förhållande till de galna prisnivåerna som rådde under pandemin.
Det tror SBAB om bostadsmarknaden 2026
Prisfallet i december gör att priserna på bostäder i Sverige i dag ligger knappt 12 procent under extremtoppen som vi såg på våren 2022.
Trots att regeringen både flaggat för lättnader i amorteringskraven och höjt bolånetaket, vilket främst väntas gynna unga förstagångsköpare, utgår SBAB från att effekten inte blir särskilt stor på bostadspriserna.
Den statliga bolånebanken räknar med att bostadspriserna stiger med cirka 5 procent under 2026.
SBAB spår att de rörliga bolåneräntorna kommer ligger någorlunda stilla i år, men ser också en marknadsuppgång på de längre räntorna.
“Jag tror inte att man ska räkna med någon draghjälp i bostadspriserna från räntorna 2026, snarare tvärtom”, säger Boije till TT.
Läs också: Efter prisfallet – en lugn återhämtning väntar 2026 DagensPS
Läs vidare: Experter spår prislyft men inget bostadsrally DagensPS

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Att spara & investera ska vara enkelt och inspirerande för alla. Upptäck hur vi kan hjälpa dig lyckas med sparandet, läs mer och öppna ett konto hos Nordnet nedan.









