Dagens PS

Analys: "Vi sticker huvudet i sanden"

Precis som strutsen sticker Sverige huvudet i sanden när det gäller skuldberget
Precis som strutsen sticker Sverige huvudet i sanden när det gäller skuldberget

Skuldkrisen är inte löst - den har blivit större, konstaterar tung skribent.

Di:s Henrik Mitelman konstaterar att skuldberget bara växer i Sverige – och att det är ”hushållen som oroar”.

Den stora frågan för sverige och världen i stort är ”när och hur skuldbubblan spricker”, menar han och slår fast att Sverige skiljer sig från resten av världen där det är staterna – och inte hushållen – som hukar under skuldberget.

Framtida, globala ränteuppgångar kommer, enligt Henrik Mitelman, slå extra hårt mot Sverige där privatpersoner är mer skuldsatta än alla andra.

”Och inte blir det bättre av våra höga skatter som ju innebär att statens finanser direkt påverkas när de svenska konsumenterna chockas av att helt plötsligt behöva betala någon procentenhet mer i ränta. I ett sådant läge lär även de svenska statsfinanserna försvagas”, skriver han i Di-analysen.

Men ingen vet, påpekar han, när bubblan spricker. det som styr det är räntemarknaden, skriver han i Di.

”Nu är det vår i luften och många jublar över att skuldkrisen äntligen är över, men glömmer att den ’lösts’ genom ännu större skulder. Så skjuter vi problemen framför oss, sticker huvudet i sanden och njuter i den härliga vårsolens glans”, skriver Mitelman.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Mest lästa i kategorin

Jerome Powell om USA:s statsskuld
Börs & Finans

USA:s skuld kan öka med 7 biljoner dollar: "Kommer inte sluta väl"

03 apr. 2026