Dagens PS

Snökaos i Stockholm - haveri i trafiken

Halka måndagar otur
Många halkar och måndagar är särskilt olycksdrabbade. Foto: TT
John Uggla
John Uggla
Uppdaterad: 21 nov. 2017Publicerad: 21 nov. 2017

Snöovädret får lokaltrafiken att haverera.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

”På i princip alla busslinjer, i alla väderstreck, råder förseningar”, skrev TT på tisdagsförmiddagen och rapporterade att SL därför ställer in all busstrafik i centrala huvudstaden. Dock fanns ett undantag: som Svenska Dagbladet rapporterar går fortfarande stomlinjerna 1, 2, 3 och 4 men i oregelbunden trafik och korta bussar.

Vid lunchtid på tisdagen började de dock rulla i gång igen.

“Men det kommer att vara störningar och oregelbunden trafik inledningsvis”, säger Claes Keisu vid SL:s presstjänst och som tidigare berättat att fordonen än så länge bara har så kallade allvädersdäck, till Expressen.

Utöver bussar drabbades även pendeltågstrafik och tunnelbanan av snön och halkan. På tisdagsmorgonen har också Arlanda Express brottats med tekniska problem.

Kylan väntas hålla i sig under tisdagskvällen för att sedan övergå i något varmare temperaturer under onsdagen, skriver TT.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Verisure hemlarm för bara 2990 kr

Här kan du beställa Verisure hemlarm för endast 2990 kr! (Värde: 6990 kr) Snabb hjälp vid inbrott, brand och nödsituationer. Gör larmtestet för att hitta rätt larm för dig.

Läs mer här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS