Dagens PS

Terminal på Arlanda utrymd – väska undersöks

Arlanda
Terminal 5 på Arlanda utrymd på måndagsmorgonen. (Foto: TT)
Tomas Hedlund
Tomas Hedlund
Uppdaterad: 26 apr. 2021Publicerad: 26 apr. 2021

UPPDATERING: Avspärrningarna hävda – väskan bedöms som ofarlig

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Strax efter åtta i morse kom larmet om ett misstänkt föremål på Arlanda Terminal 5. Terminalen stängdes av och en väska ska undersökas.
“Vi har påbörjat arbetet med att undersöka en väska”, säger Towe Hägg.

Ordningsvakter på Arlanda hittade en väska med ett misstänkt föremål på Terminal 5 på flygplatsen. Terminalen tömdes snabbt på personer spärrades av, nu ska väskan undersökas ytterligare.

“Man kunde inte med en gång säga att föremålet var ofarligt så vi fortsätter undersökningen”, säger Towe Hägg, presstalesperson vid Stockholmspolisen, till TT.

Evakuerades

Resenärer ska ha evakuerats till Terminal 4 på flygplatsen och ingen kommer nu in på den avspärrade terminalen.

“Man kommer att se till att ingen kommer in i terminal 5 och att de som är där lämnar”, säger Towe Hägg.

Vad det var som fick ordningsvakterna att fatta misstankar om väska är fortfarande höljt i dunkel.

Läs mer: Fler artiklar på 

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Prylar för livet – se aktuella kampanjer och handla här
CDON logo2

CDON är Nordens ledande marknadsplats. Här hittar du ett ständigt växande utbud av produkter inom gaming, leksaker och elektronik till trädgård, skönhet och produkter för dina husdjur. Prylar för livet helt enkelt.

Se aktuella kampanjer och handla här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS