Lågprisflygbolaget Ryanair rapporterar en nettoförlust på 185 miljoner euro under räkenskapsårets första kvartal, april-juni. I fjol redovisades en vinst på 243 miljoner euro under motsvarande kvartal.
Jätteras för Ryanair – gör brakförlust


Finwire
Uppdaterad: 27 juli 2020Publicerad: 27 juli 2020
ANNONS
Mest läst i kategorin
ANNONS
Ryanair uppger att intäkterna föll med 95 procent och antalet passagerare rasade 99 procent. Över 99 procent av bolagets flotta stod på marken från mitten av mars till slutet av juni på grund av coronakrisen.
Förlusten under kvartalet var dock lägre än de 232 miljoner euro som förväntades av analytikerna, enligt en sammanställning som bolaget genomfört.
Med tanke på den nuvarande osäkerheten kan Ryanair för närvarande inte ge någon prognos för resultatet för räkenskapsåret, framgår det av rapporten.
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:

Finwire
Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Nyheter producerade i samarbete med Finwire
ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.
Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
ANNONS
ANNONS









